Zwiększenie uprawnień kontrolnych prezesa PFRON

Paweł Łukaszuk
rozwiń więcej
Posłowie proponują nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chcą m.in. rozszerzenia uprawnień kontrolnych PFRON.

4 kwietnia 2012 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy m.in. wzmocnienia uprawnień kontrolnych prezesa PFRON. Ma także na celu urealnienie wysokości wsparcia udzielanego pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w stosunku do ponoszonych przez nich kosztów płacy (odmrożenie podstawy wyliczania dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych).

Autopromocja

Ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 226, poz. 1475), która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. zamroziła wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę w grudniu 2009 r. (1276 zł). Posłowie uważają, że dofinansowanie w takiej kwocie nie rekompensuje pracodawcom dodatkowych kosztów, jakie muszą ponieść, aby zatrudnić osoby niepełnosprawne. W związku z tym proponują zniesienie wspomnianego ograniczenia i ustalenie wysokości dofinansowania na poziomie minimalnego wynagrodzenia z 2012 r. (1500 zł). Wprowadzenie przedmiotowej zmiany pozwoli na udzielenie większego wsparcia pracodawcom w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, co spowoduje większą stabilność zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Rząd chce upowszechniać klauzule społeczne w zamówieniach publicznych >>

W zakresie uprawnień kontrolnych Funduszu projekt wprowadza możliwości przeprowadzenia postępowania sprawdzającego i kontroli przez Fundusz w zakresie zgodności ze stanem faktycznym danych zawartych w dokumentach dotyczących miesięcznego dofinansowania – w tym kwot i terminów poniesienia kosztów płacy. Natomiast w zakresie kompetencji prezesa Funduszu projekt przewiduje m.in. nadanie prezesowi kompetencji wydawania decyzji wstrzymującej dofinansowanie.

Dodatkowo przepisy projektu mają ograniczyć stosowaną obecnie praktykę fikcyjnego zatrudniania pracowników niepełnosprawnych.

W obecnie obowiązującym systemie prawnym mogą mieć miejsce sytuacje, w których za obopólną wiedzą i zgodą stron stosunku pracy osoba niepełnosprawna nie stawia się do pracy, a pracodawca mimo to utrzymuje ją w zatrudnieniu. Dzięki temu może wykazywać ją w stanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a w konsekwencji zmniejszać kwoty należnych wpłat na Fundusz, utrzymywać strukturę zatrudnienia uprawniającą do wystawiania ulg, utrzymania statusu zakładu pracy chronionej i korzystania ze zwolnień podatkowych.

Dlatego nowe regulacje mają na celu wyeliminowanie wpływu fikcyjnego zatrudnienia na finansowanie systemu rehabilitacji oraz korzystanie z instrumentów tego systemu przez niewliczanie do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie ich nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Bilans Kapitału Ludzkiego pokazuje niedopasowanie na rynku pracy >>

Projekt ustawy nowelizacyjnej zawiera również przepisy regulujące kwestię odpowiedzialności pracodawcy za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o rehabilitacji. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie dyscypliny w zakresie obowiązków składania przez pracodawców deklaracji i informacji oraz ograniczenie sytuacji, które w efekcie prowadzą do uszczuplenia środków publicznych.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...