Kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 r.?

Podczas XV już edycji Wirtualnych Targów Pracy Pracuj.pl, odbyła się po raz pierwszy w historii tego wydarzenia on-line debata ekspertów „Poszukiwany/Poszukiwana – kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 roku?”.

W dyskusji wzięli udział Joanna Rutkowska – HR Project Manager z Randstad, Ewa Zmysłowska – Recruitment & Attraction Manager w firmie PricewaterhouseCoopers, Piotr Ruszowski – Marketing & PR Manager w Mondial Assistance, Błażej Miernik – HR Manager w firmie Lidl Polska oraz Przemysław Gacek - Prezes Grupy Pracuj Solutions.

Autopromocja

W trakcie spotkania eksperci analizowali sytuację na rynku pracy, która ich zdaniem wciąż jest dobra, pomimo spowolnienia gospodarczego. Sprzedaż, obsługa klienta czy IT to kluczowe branże, w których według zaproszonych gości można znaleźć zatrudnienie. Perspektywa rozwoju rynku IT w Polsce jest nadal bardzo dobra, w Europie Centralnej i Wschodniej zajmujemy drugie miejsce pod względem wielkości inwestycji w tym obszarze. Na uwagę zasługują Centra Usług Wspólnych, które w naszym kraju bardzo szybko rozwijają się. Co raz częściej powstają u nas centra usług bardziej zaawansowanych np. centra controllingowe, które zatrudniają wysoce wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.

Goście starali się wskazać studentom i absolwentom, co powinni zrobić, by być atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy i jak zachęcić potencjalnego pracodawcę, by zatrudnił osobę, która dopiero skończyła studia. Eksperci jednogłośnie przyznali, że najważniejsze jest zdobywanie doświadczenia jeszcze w trakcie studiów, czy to w postaci praktyk, staży czy pracy wolontariackiej. Ważna jest proaktywność, wychodzenie z inicjatywą, ale również działalność w organizacjach studenckich, czy wyjazdy stypendialne, które kształtują kompetencje i cechy potrzebne w przyszłym życiu zawodowym. Warto wykorzystywać szanse, jaką dają sami pracodawcy, brać udział w zagranicznych programach stażowych, podczas których młodzi ludzie w międzynarodowych zespołach uczą się kultury pracy, co niewątpliwie jest przydatnym i mile widzianym doświadczeniem wśród wielu pracodawców.

Poruszono ponadto bardzo praktyczny aspekt poszukiwania pracy, czyli tworzenie CV. Jak zainteresować rekrutera swoim CV, wiedząc, że ma on bardzo często około 20 sekund na przejrzenie jednej aplikacji. Eksperci radzą by dobrze przygotować życiorys, wyeksponować najważniejsze elementy, konieczne dla danego stanowiska, by osoba rekrutująca od razu mogła znaleźć w nim poszukiwane umiejętności. Warto tworzyć życiorys pod konkretne stanowisko, określoną ofertę pracy. Należy też pamiętać, by CV było czytelne i estetycznie przygotowane. W branżach czy na stanowiskach wymagających kreatywności warto pokazać swoją indywidualność poprzez ciekawą formę aplikacji. Osobom bez doświadczenia eksperci sugerowali, by przygotowując życiorys zastanowiły się, co jest w nich unikalne, w jaki sposób mogą się wyróżnić na tle innych i w ten sposób zainteresować swoją osobą rekrutujących. Wspomniano także o budzącym wiele kontrowersji i pytań liście motywacyjnym. Okazuje się, że wciąż jest on przydatny, szczególnie na dalszym etapie rekrutacji, gdy rekruter chce dowiedzieć się więcej o kandydacie, stworzyć sobie pełniejszy obraz danej osoby.

Podczas debaty zastanawiano się także nad kierunkami studiów, które w perspektywie 5-10 lat, będą kluczowe. Starzejące się społeczeństwo wymusi pewne zmiany również na rynku pracy, więc sektor zdrowotny i opieki społecznej będzie rósł i rozwijał się. Takie kierunki, jak rehabilitacja i pielęgniarstwo z pewnością będą cieszyć się powodzeniem. Drugim sektorem, który w przyszłości będzie generował miejsca pracy będzie energetyka. Wydobycie gazu łupkowego, czy energia atomowa to niewątpliwie bardzo rozwojowe gałęzie przemysłu, gdzie będą poszukiwane osoby z wykształceniem inżynierskim i specjalistyczną wiedzą. Digitalizacja naszego życia postępuje, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów IT nadal będzie rosło. Jednocześnie młodzi ludzie powinni być gotowi na zmiany i na to, że nie będą pracować przez cały czas w jednej dziedzinie. Otwartość na odkrywanie nowych obszarów, na podejmowanie nowych kierunków i ciągłe uczenie się to umiejętności, które stają się niezbędne na rynku pracy.

Elżbieta Flasińska, Grupa Pracuj Solutions

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...