Propozycja dotycząca ulg emerytalnych

Propozycja PSL dotycząca ulg emerytalnych będzie dyskutowana, w najbliższym czasie projekt zmian w systemie emerytalnym trafi do konsultacji - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pytany, czy czuje się rozdarty między lojalnością partyjną a rządową, ponieważ PSL proponuje możliwość obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet, które urodziły dzieci, a premier jest temu przeciwny, powiedział: "PSL poszerza debatę publiczną, ukierunkowując ją na problemy demograficzne i wskazując możliwości rozwiązań". "Myślę, że to nie są żądania, to jest rozszerzenie propozycji, którą będziemy teraz dyskutować. W najbliższym czasie projekt wychodzi do konsultacji społecznych, konsultacji międzyresortowych i później rząd podejmuje ostateczną decyzję, w jakiej formie przesyła ten projekt do parlamentu" - dodał.

Autopromocja

Wiek emerytalny - jak to rozwiązują w Europie >>

"Myślę, że w porozumieniu razem z Platformą Obywatelską, mając na względzie bardzo dobre doświadczenia z poprzednich czterech lat i początku tej kadencji, dojdziemy do porozumienia" - zaznaczył. Dodał, że PSL i PO potrafią dochodzić do porozumienia.

Na pytanie, czy uzależnia od tego porozumienia swoją ministerialną przyszłość i na ile jest zdeterminowany, aby zapis PSL do projektu wprowadzić, odparł: "Jestem zdeterminowany na dobre porozumienia koalicyjne (...), dobry projekt powstaje w wyniku dobrych negocjacji, a dobre negocjacje polegają na dochodzeniu do kompromisu".

Minister zadeklarował też otwartość na dyskusje ze związkowcami, pracodawcami, środowiskami politycznymi na temat projektu.

Zapewnił, że podoba mu się propozycja PSL dotycząca wcześniejszych emerytur dla kobiet (o trzy lata za każde urodzone dziecko). Zaznaczył, że nie chodzi o to, aby wiek emerytalny kobiety zależał od liczby urodzonych przez nią dzieci, ale aby dać kobietom, które urodziły i wychowały dzieci oraz uznają, że mają wystarczające oszczędności, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Partie przedstawiły swoje pomysły na temat systemu emerytalnego >>

Jego zdaniem kobiety są świadome, że im dłużej będą pracować, tym wyższą będą mieć emeryturę. Podkreślił, że bardzo ważnym aspektem zmian jest to, że zmniejsza się liczba osób w wieku produkcyjnym, a tę lukę trzeba zapełnić. "Bez zmiany polityki demograficznej, bez zwiększenia liczby urodzeń, nie będziemy w stanie tej luki w stu procentach wypełnić" - tłumaczył.

Zgodnie z koncepcją premiera co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...