Samorządy będą musiały zatrudnić nowych pracowników

Dziewięć nowych stanowisk będą musiały utworzyć w przyszłym roku samorządy, by realizować nowe zadania, jakie nakłada na nie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - przewiduje projekt rozporządzenia rządu.

Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2012 r., czyli tego samego dnia, co ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Autopromocja

Ustawa wprowadzi nowe formy wspierania rodzin, które są w trudnej sytuacji i nie radzą sobie z wychowywaniem oraz opieką nad dziećmi. Zadania dotyczące wspierania rodziny, pieczy zastępczej oraz adopcji, dziś realizowane przez pomoc społeczną, przejmą od nowego roku jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Samorządy będą musiały utworzyć nowe stanowiska: asystenta rodziny (w gminach) i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej (w powiatach).

Zmiana rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych >>

To pociąga za sobą zmiany również w stanowiskach pomocniczych i obsługi. Przede wszystkim pojawi się dziewięć nowych stanowisk, dla których ma być ustalony minimalny poziom wynagrodzenia i wymagany minimalny staż. Będą to (podana kategoria zaszeregowania oznacza minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego):

  • starszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: cztery lata przy wykształceniu wyższym, siedem lat - przy wykształceniu średnim,
  • starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: pięć lat,
  • starszy asystent rodziny - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: pięć lat przy wykształceniu wyższym, osiem lat - przy wykształceniu średnim,
  • wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata przy wykształceniu wyższym, pięć lat - przy wykształceniu średnim,
  • koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XIV kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata,
  • asystent rodziny - z XIII kategorią zaszeregowania, wymagany minimalny staż pracy: dwa lata przy wykształceniu wyższym, pięć lat - przy wykształceniu średnim,
  • młodszy wychowawca w placówce wsparcia dziennego - z XIII kategorią zaszeregowania,
  • młodszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - z XI kategorią zaszeregowania,
  • młodszy asystent rodziny - z XI kategorią zaszeregowania.

Urzędy i samorządy zatrudnią więcej osób niepełnosprawnych >>

Przewiduje się też zmianę dla dotychczasowego stanowiska opiekuna dziecięcego. Tu wymagane byłoby ukończenie szkoły przygotowującej do pracy w zawodzie opiekuna dziecięcego lub pielęgniarki, albo studiów pedagogicznych.

Nowe rozporządzenie ma zmienić dotychczasowe - z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...