Jakie zawody zyskały na pandemii?

fot. materiały prasowe
Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa w znaczący sposób wpłynęła na sytuację gospodarczą, odmieniając doczesny tryb funkcjonowania bardzo wielu firm. Dla niektórych z nich utrzymujący się kryzys oraz społeczne obostrzenia były jednoznaczne z koniecznością zaniechania działalności. Dla innych jednak zaistniała sytuacja nie niosła aż tak drastycznych zmian – a wręcz przeciwnie! Można powiedzieć, iż niektóre zawody zyskały na pandemii, tym samym otrzymując miano bezpiecznych stanowisk pracy. Które z nich zaliczają się do tej grupy?

1. Branża e-commerce

Niewątpliwie pandemia koronawirusa wymogła na społeczeństwie konieczność przeniesienia części codziennych czynności w sferę wirtualną. Wobec tego na sytuacji tej zyskała branża e-commerce, a szczególnie liczne sklepy internetowe, które dla klientów stały się zamiennikiem tradycyjnej formy zakupów. Na złożenie zamówienia w sklepie online decydowały się nawet osoby, jakie do tej pory tego nie robiły. Przyzwyczajenie do wygody sprawiło jednak, że nawet po zniesieniu obostrzeń chętniej korzystają one z internetowych zakupów. Dlatego też sprzedawcy sklepów internetowych i specjaliści z branży e-commerce mogą czuć się bezpiecznie. Bez wątpienia też osoby zajmujące się reklamą sklepów internetowych mogą przebierać w zwiększonej ilości ofert.

2. Firmy kurierskie

Wzrastająca ilość zamówień w sklepach online bezpośrednio przyczyniła się zaś do wzrostu zainteresowania usługami kurierskimi. W dalszym ciągu są one wykorzystywane na potęgę, bowiem dla większości społeczeństwa internetowe zakupy, które wiążą się z brakiem konieczności wychodzenia z domu, stanowią najlepszą formę załatwiania codziennych sprawunków. Kurierzy stale są więc poszukiwani na  rynku pracy. Co więcej, w razie powrotu obostrzeń z pewnością stanowiska kurierskie i logistyczne ponownie będą przeżywać oblężenie.

3. Branża IT

Kolejne zawody, które zyskały na pandemii, wchodzą w skład sektora IT. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii, jak również umiejętności przerzucenia obowiązków zawodowych z biura do domu, programiści czy administratorzy w kilka chwil dostosowali się do nowej rzeczywistości – w końcu do ich pracy wymagane są wyłącznie otwarty umysł i sprawny komputer! W dużej mierze na popularności zyskał zawód programisty baz danych, bowiem zapotrzebowanie na niego wyraziły wszystkie firmy, które przechowują i przetwarzają dane.

4. Marketing online

Funkcjonowanie w sferze wirtualnej do perfekcji opanowały również firmy działające w marketingu internetowym – i to jeszcze przed pandemią! Dlatego też nowa rzeczywistość, która wymagała wdrożenia pracy zdalnej, nie stanowiła dla nich żadnego wyzwania. Obecnie zaś mogą one liczyć na większą ilość klientów, którzy po zakończonym kryzysie pragną odbudować swoją przedpandemiczną działalność. Nie da się ukryć, że najlepszą ścieżką ku temu są dobra reklama i przemyślana strategia marketingowa!

5. Nieruchomości

Na brak zatrudnienia nie mogą narzekać także osoby trudniące się sprzedażą nieruchomości. Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na nabycie dla siebie nowego miejsca zamieszkania. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że w trakcie izolacji społecznej wielu mieszkańców dogłębnie odczuło brak własnej przestrzeni czy terenów zielonych. Wobec tego ich decyzja o zmianie lokalizacji właśnie z trybu przemyśleń wkracza w tryb realizacji.

Jeżeli interesują Cię oferty pracy z branży IT, sprawdź ogłoszenia z lokalizacją w Bydgoszczy na portalu branżowym na the:protocol.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...