Informacja o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) na PUE ZUS

Informacja o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) na PUE ZUS / Shutterstock
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję generowania i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego. Co zrobić, aby sprawdzić swoją IOSKU na PUE ZUS?

Informacja o stanie konta ubezpieczonego już na PUE ZUS

W 2022 roku ZUS wygenerował 23 152 066  IOSKU. Tak jak w latach ubiegłych IOSKU nie została wysłana w formie papierowej, tylko udostępniona na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). "Zrobiliśmy to dla 8 761 974 ubezpieczonych, którzy aktualnie mają założony profil" - informuje ZUS na swojej stronie internetowej.

Autopromocja

W informacji został odwzorowany stan środków, które ubezpieczeni zgromadzili na koncie i subkoncie w ZUS do 31 grudnia 2021 roku.

Dane dostępne w IOSKU

1. wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego,

2. wysokość zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne,

3. suma składek na ubezpieczenie emerytalne (jeszcze niezwaloryzowane) za 2021 rok,

4. suma kwot na koncie,

5. kwota ogółem na subkoncie (składki wpłacone, odsetki, opłata prolongacyjna, środki z OFE) powiększone o kwoty waloryzacji,

6. suma kwot na koncie i subkoncie,

7. składki należne i wpłacone (bez waloryzacji):

a) na subkonto – należne i wpłacone

b) na otwarty fundusz emerytalny – należne i odprowadzone,

8. hipotetyczna emerytura (podajemy ją dla ubezpieczonych, którzy ukończyli 35 lat do końca grudnia 2021 r.). obliczona na podstawie:

a) danych zapisanych na koncie – w dwóch wariantach:

  • pierwszy – przy założeniu, że ubezpieczony będzie pracował do momentu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego i na jego konto będą wpływały składki (tzw. hipotetyczne składki),
  • drugi – na podstawie kwot zapisanych na koncie do końca 2021 r.,

b) danych zapisanych na koncie i subkoncie – w kolejnych dwóch wariantach:

  • trzeci – analogiczny do wariantu pierwszego z hipotetycznymi składkami na koncie i subkoncie,
  • czwarty – na podstawie kwot zapisanych na koncie i subkoncie do końca 2021 r.

Podobnie jak ubiegłym w roku do IOSKU dołączono „Informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek” dla ubezpieczonych, za których płatnik złożył w 2021 roku taki raport.

Polecamy quiz: Co wiesz o PUE ZUS?

Co zrobić, aby sprawdzić swoją IOSKU na PUE ZUS?

Aby sprawdzić IOSKU, wystarczy zalogować się do PUE ZUS i przejść do panelu ubezpieczonego. Tam w oknie głównym należy wybrać zakładkę „Ubezpieczony”. Z menu w tym oknie trzeba wybrać pozycję „Informacje o stanie konta” i zaznaczyć rok 2021. Następnie, za pomocą przycisku „Szczegóły”, otworzyć zawartość.

Zalogowany użytkownik może wydrukować dane zawarte w oknie lub zapisać je na dysku. PUE ZUS umożliwia łatwy dostęp do tak ważnych informacji jak IOSKU, dlatego ZUS zachęca, aby osoby, które nie mają jeszcze konta na tej platformie, założyły je.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...