Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 17 stycznia 2021 r.

Redakcja
rozwiń więcej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 17 stycznia 2021 r. / shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 17 stycznia 2021 r. Wskazuje na to projekt rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, który pojawił się w rządowym centrum legislacji. Zasiłek będzie więc przysługiwał w czasie narodowej kwarantanny. Co z przedszkolami i żłobkami?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w grudniu i styczniu

Dnia 17 grudnia 2020 r. w rządowym centrum legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (RD272). Rząd przedłuża w tym sposób po raz kolejny okres, za który można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS (czyli przysługujący w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły, braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego z powodu COVID-19). Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany będzie na dotychczasowym zasadach i w tej samej wysokości - 80% podstawy wymiaru zasiłku (zwykle będzie to 80% wynagrodzenia).

Autopromocja

Ostatnie rozporządzenie wydłużyło zasiłek przyznawany w związku z COVID-19 do 24 grudnia 2020 r. Nowe rozporządzenie przewiduje kolejne wydłużenie zasiłku na czas kwarantanny narodowej, która została zapowiedziana przez ministra zdrowia. Przedszkola

Kwarantanna narodowa

Na ostatniej konferencji, która odbyła się 17 grudnia 2020 r. o godz. 15:00, ogłoszono obostrzenia wprowadzane na okres od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. Będzie to czas kwarantanny narodowej. Zamyka się:

  • hotele,
  • stoki narciarskie,
  • restauracje, bary (wyjątkiem jest formuła "na wynos")
  • infrastruktura sportowa, siłownie, kluby fitness, aquaparki (wyjątkowo dostępna dla zawodowych sportowców),
  • galerie handlowe (wyjątki to m.in.: sklepy spożywcze, drogerie, apteki, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Ponadto wprowadza się godzinę policyjną w Sylwestra. Jest to zakaz przemieszczania od godz. 19:00 31 grudnia 2020 r. do godz. 6:00 rano 1 stycznia 2021 r. W związku z narodową kwarantanną wszystkie osoby wjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową mają w tym czasie obowiązek 10-dniowej kwarantanny. Ogranicza się również przemieszczanie osób poniżej 16. roku życia - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 mogą przemieszczać się jedynie w towarzystwie dorosłego opiekuna. W dalszym ciągu w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Zakazuje się organizacji wesel, komunii i konsolacji Dopuszczalna liczba osób w sklepach i kościołach to 1 osoba na 15 m2 pomieszczenia. Od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00 obowiązują dodatkowo godziny dla seniorów.

Żłobki i przedszkola nie będą zamknięte

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie www.gov.pl/koronawirus żłobki i przedszkola będą funkcjonowały tak jak dotychczas. Minister na konferencji odpowiedział na pytanie o przedszkola i żłobki następująco: "Wszystko jest na dotychczasowych zasadach czyli zamknięte do 17 stycznia. Po 17 stycznia będziemy podejmowali decyzję, tzn. pewnie ta decyzja zostanie podjęta wcześniej, co będzie się działo dalej". Tego, dowiemy się na początku roku 2021. Wydaje się więc, że to oczywista omyłka, ponieważ zgodnie z dotychczasowymi zasadami żłobki i przedszkola są otwarte. Natomiast nie działają stacjonarnie szkoły.

Podstawa prawna:

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...