Odprawa - dodatkowe świadczenie dla pracownika

Odprawa to dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikowi lub ewentualnie członkom jego najbliższej rodziny. Kodeks pracy przewiduje cztery rodzaje odpraw: emerytalną, rentową, pośmiertną oraz związaną z zatrudnieniem na podstawie wyboru.

Odprawa jest formą rekompensaty, która z reguły wiąże się z ustaniem stosunku pracy (np. w drodze jego rozwiązania bądź wygaśnięcia) i ma na celu złagodzenie skutków tego zdarzenia.

Autopromocja

Urzędnikom można wypowiedzieć stosunek pracy, gdy ukończą 65 lat >>

Uprawnienia do odpraw mogą przysługiwać z mocy prawa, tj. z przepisów Kodeksu pracy, innych przepisów prawa pracy oraz pragmatyk służbowych, ale również z zakładowych przepisów układowych lub regulaminów (z reguły o charakterze dodatkowym, związanym z ustaniem zatrudnienia).

Kodeks pracy przewiduje 4 rodzaje odpraw:

  • emerytalną – związaną z zakończeniem aktywności zawodowej i przejściem na emeryturę,
  • rentową – przysługującą w sytuacji, gdy ze względu na stan zdrowia dalsze kontynuowanie zatrudnienia jest niemożliwe, a pracownik przechodzi na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • związaną z zatrudnieniem na podstawie wyboru,
  • pośmiertną – przysługującą najbliższej rodzinie pracownika.

Coraz więcej pracowników, z którymi nie można rozwiązać umowy o pracę >>

Co do odpraw regulowanych poza Kodeksem pracy w szczególności należy wskazać odprawę pieniężną wypłacaną pracownikom zwalnianym z przyczyn ich niedotyczących (na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Źródłem powstania prawa do odprawy może być kilka zdarzeń. Oznacza to, że niekiedy dochodzi do obowiązku wypłaty więcej niż jednej odprawy. Każda odprawa przysługuje bowiem na podstawie przepisów, które ustalają warunki jej nabycia i jest niezależna od innych odpraw, a także wtedy gdy źródłem ich powstania jest to samo zdarzenie w postaci rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W razie zbiegu uprawnień do dwóch lub więcej odpraw trzeba wypłacić wszystkie odprawy, do których pracownik nabył prawo, a odmowa wypłaty którejkolwiek z nich może być uzasadniona wyłączenie przepisami regulującymi prawo do danej odprawy.

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...