Reforma systemu emerytalnego od 1 maja br.?

Senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny. Głosowanie w Senacie może odbyć się na najbliższym posiedzeniu, które zaczyna się w środę, 23 marca. Ustawa ma wejść w życie od 1 maja 2011 r.

Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm w piątek, 18 marca, składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS. Od 2012 r. zacznie obowiązywać 4-proc. ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Również wtedy wejdzie w życie zakaz akwizycji na rzecz OFE. Sejm wprowadził poprawkę autorstwa PO, zgodnie z którą ustawa wejdzie w życie - z pewnymi wyjątkami - 1 maja, a nie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia", jak zapisano pierwotnie w projekcie rządowym.

Autopromocja

Niższa składka do OFE - projekt nowelizacji ustaw dot. zabezpieczenia emerytalnego >>

W sobotę, 19 marca, ustawą zajmowały się komisje senackie.

Komisja rodziny i polityki społecznej nie miała żadnych zastrzeżeń do ustawy. Dyskutowano natomiast m.in. o wydłużeniu terminu likwidacji akwizycji na rzecz OFE. Jak podkreślali przedstawiciele związku zawodowego akwizytorów, oznacza to likwidację około 250 tys. miejsc pracy. Argumentowali, że praca agentów towarzystw emerytalnych jest potrzebna, bo ludzie nie znają systemu emerytalnego.

Szef zespołu doradców strategicznych premiera minister Michał Boni powiedział, że akwizycja na rzecz OFE zbyt dużo kosztuje ubezpieczonych, a akwizytorzy będą mogli się przekwalifikować albo oferować formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę.

Balcerowicz - Rostowski: telewizyjna debata ws. OFE >>

Przewodniczący komisji senator Mieczysław Augustyn (PO) podkreślił znaczenie wpisania do ustawy przepisu nakazującego systematyczne kontrolowanie systemu emerytalnego. Wynika z niego, że Rada Ministrów będzie musiała nie rzadziej niż co 3 lata dokonywać przeglądu funkcjonowania systemu, a pierwszy będzie musiał być przeprowadzony do 31 grudnia 2013 r.

Zastrzeżeń do ustawy nie miała też senacka komisja budżetu i finansów publicznych, choć senackie biuro legislacyjne sygnalizowało, że termin wejścia w życie ustawy (1 maja) może budzić wątpliwości konstytucyjne ze względu na zbyt krótkie vacatio legis.

Projekt zmian w OFE trafi do komisji finansów publicznych >>

Premier Donald Tusk, pytany w sobotę o te wątpliwości, podkreślił, że rząd dąży do tego, by vacatio legis było zgodne z obyczajem konstytucyjnym. "Będę w stałym kontakcie i z panem prezydentem, i z marszałkiem Senatu, z marszałkiem Sejmu - tak, żeby to vacatio legis, jakie zakładaliśmy, czyli miesięczne, nie ucierpiało" - powiedział.

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...