Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwenta

Nie jest sztuką napisać CV mając wiele lat doświadczenia i kilka sukcesów na swoim koncie. Problem pojawia się wtedy, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki na ścieżce zawodowej. O tym, jak powinien wyglądać profesjonalnie przygotowany życiorys, doradza absolwentom Piotr Dziedzic z  firmy doradztwa personalnego Page Personnel.

Choć wiele firm wykorzystuje obecnie zestandaryzowane formularze aplikacyjne, CV wciąż pozostaje podstawowym dokumentem wymaganym w procesie rekrutacji. Dobrze przygotowany życiorys zachęca pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną oraz zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Jednak wielu studentów i absolwentów popełnia w nim istotne błędy. Tymczasem CV, w którym nie ma nic poza danymi kontaktowymi, informacją o wykształceniu i zainteresowaniach, nie przykuje uwagi potencjalnego pracodawcy.

Autopromocja

Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara >>

CV powinno być odpowiedzią na daną ofertę pracy, a nie szablonowym dokumentem zredagowanym w oparciu o gotowy wzór. Dobrze przygotowany życiorys wyróżnia zrozumienie potrzeb pracodawcy oraz przedstawienie własnej osoby pod kątem poszukiwanych przez niego kompetencji twardych i miękkich. Przed napisaniem CV należy zatem zastanowić się, jakie umiejętności są kluczowe dla danego pracodawcy oraz ocenić własne predyspozycje i możliwości zawodowe.

„CV przygotowane w formie ogólnej, nieadekwatne do wymagań konkretnej firmy, jest dużo mniej skuteczne” – podkreśla Piotr Dziedzic z Page Personnel. – „Dobre CV pokazuje nie tylko kompetencje danej osoby oraz jej dotychczasowe doświadczenie, ale również słuszność aplikowania na konkretne stanowisko. Niestety, wielu absolwentów nie umie przedstawić w życiorysie swoich zalet. Cierpią na tzw. syndrom braku doświadczenia. Nie eksponują działalności w stowarzyszeniach studenckich, osiągnięć naukowych czy pracy na zasadach wolontariatu”.

Ważnym elementem CV jest informacja o odbytych praktykach. Taka forma doświadczenia pozwala zdobyć młodym ludziom pierwsze szlify zawodowe, a także świadczy o pracowitości. Informację o zatrudnieniu należy opisać chronologicznie, zaczynając od ostatniego miejsca stażu. W CV trzeba podkreślić również wszystkie te aktywności, które potwierdzają posiadanie cech pożądanych przez pracodawcę. Sukcesy naukowe lub sportowe sugerują, że dana osoba potrafi realizować postawione cele oraz jest konsekwentna.

Firmy przerzuciły ryzyko na pracowników >>

Planowanie kariery zawodowej należy zacząć jak najwcześniej” – radzi Piotr Dziedzic. – „Umiejętne wykorzystanie okresu studiów do podnoszenia swoich kompetencji i rozwoju osobistego zaprocentuje w przyszłości. Taka osoba będzie mogła zaoferować pracodawcy coś więcej niż tylko dyplom wyższej uczelni”.  

Jeżeli posiadamy już wstępnie zredagowany życiorys, powinniśmy zadbać o jego formę. Błędy w pisowni czy interpunkcji wpływają negatywnie na ocenę kandydata. Podobnie, jak źle dobrane zdjęcie, przedstawiające osobę w nieformalnym stroju lub otoczeniu. CV musi być estetyczne, konkretne i czytelne, a podane informacje nie powinny budzić żadnych wątpliwości.

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe elementem ofert pracy >>

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w CV jest podawanie nieprawdziwych danych, na przykład jeżeli chodzi o znajomość języków obcych czy oprogramowania” – podkreśla Piotr Dziedzic. – „Jest to bardzo ryzykowne, gdyż tego typu umiejętności można łatwo sprawdzić, chociażby podczas rozmowy rekrutacyjnej poprowadzonej w języku obcym. Pracodawcy coraz częściej weryfikują również referencje, na które powołują się kandydaci”.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...