Zwrot nadpłaconych składek, które ZUS uznał za przedawnione

Piotr Kostrzewa
rozwiń więcej
Do niedawna ZUS odmawiał zwrotu nadpłaconych należności z tytułu składek za okres wcześniejszy niż 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zwrot tych składek można się starać za okres wcześniejszych 10 lat. Nie każdy przedsiębiorca, który wpłacił zawyżone składki, ma jednak możliwość uzyskania ich zwrotu od ZUS.

W wyroku z 26 maja 2010 r. (sygn. akt P 29/08) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 24 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest niezgodny z art. 32 w związku z art. 64 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Niekonstytucyjny przepis utracił moc obowiązującą 15 czerwca 2010 r. Zdaniem TK, wspomniany przepis różnicował niezgodnie z Konstytucją RP poziom ochrony praw majątkowych poszczególnych kategorii płatników (ubezpieczonych) oraz ZUS przez to, że:

Autopromocja
  • ograniczał możliwość dochodzenia przez płatników i ubezpieczonych zwrotu nienależnie opłaconych składek do 5 lat, gdy jednocześnie ZUS może ściągać nieopłacone składki przez 10 lat od daty ich wymagalności (od 8 maja 2008 r. termin ten został wydłużony do 10 lat, więc w tym zakresie wyrok dotyczy nadpłat przypadających przed tą datą),
  • nie dopuszczał możliwości zawieszenia bądź przerwania 5-letniego okresu, w jakim płatnik lub ubezpieczony mógł starać się o zwrot nadpłaty (nie można było stosować zawieszenia ani przerwania, ponieważ nie był to termin przedawnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego, ale termin, w jakim przysługiwało prawo do żądania zwrotu nadpłaty).

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy >>

Wyrok TK jest ważny przede wszystkim w przypadku, gdy nadpłata dotyczy okresu od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r., co do której 5-letni termin zwrotu upłynął między 1 stycznia 2003 r. a 8 maja 2008 r. Do składek nienależnie opłaconych po 7 maja 2003 r. miał już bowiem zastosowanie 10-letni termin przedawnienia.

Możliwość zwrotu nadpłaty składek za okres od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r. powstała po uznaniu art. 24 ust. 7 ustawy systemowej za niekonstytucyjny. Jednak prawo złożenia wniosku o zwrot jest ograniczone w czasie. Szczególnie krótkie ograniczenia czasowe obowiązują płatników, których sprawa została rozstrzygnięta decyzją ZUS lub wyrokiem sądu.

Nowa składka pielęgnacyjna po 2020 roku >>

Jeśli płatnik otrzymał z ZUS decyzję odmawiającą zwrotu nadpłaty, od której się nie odwołał (decyzja stała się ostateczna), nie ma już możliwości ubiegania się o ten zwrot. Skargę o wznowienie postępowania można złożyć w terminie jednego miesiąca, licząc od dnia wejścia w życie wyroku TK, tj. w tym przypadku najpóźniej 15 lipca 2010 r. Płatnik może się jednak starać o przywrócenie terminu do wniesienia skargi o wznowienie postępowania na ogólnych zasadach, jeśli uprawdopodobni, że niezachowanie terminu nastąpiło bez jego winy.

Należy jednak pamiętać, że uchylenie decyzji nie może nastąpić, gdy od dnia doręczenia decyzji upłynęło 5 lat. W takim przypadku następuje jednak stwierdzenie, że wydanie decyzji nastąpiło z naruszeniem prawa.

W przypadku gdy płatnik odwołał się od decyzji ZUS odmawiającej zwrotu nienależnie opłaconych składek z uwagi na upływ 5 lat od ich opłacenia, a sąd prawomocnym wyrokiem oddalił jego odwołanie, płatnik może żądać wznowienia postępowania sądowego w tej sprawie

Można opłacić składki z kilkumiesięcznym opóźnieniem >>

Skargę o wznowienie postępowania składa się w sądzie, który wydał zaskarżone orzeczenie, a jeżeli zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji – w sądzie instancji wyższej. Termin na wniesienie tej skargi to 3 miesiące liczone od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – czyli w omawianym przypadku upłynął on 15 września 2010 r.

Jeżeli w sprawie nienależnie opłaconych składek w okresie od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r., co do których termin zwrotu upłynął między 1 stycznia 2003 r. a 8 maja 2008 r., nie była wydawana przez ZUS decyzja, płatnik składek może dochodzić ich zwrotu od ZUS na takich samych zasadach, na jakich ZUS ściąga nieopłacone składki.

Oznacza to, że prawo do zwrotu nadpłaty przysługuje, jeśli od dnia wymagalności nienależnie opłaconych składek nie upłynął jeszcze okres 10 lat.

Ostatnie dni na złożenie wniosku o umorzenie należności z tytułu składek >>

Poza składkami nienależnie opłaconymi w okresie od 1 stycznia 1998 r. do 7 maja 2003 r., co do których 5-letni termin zwrotu upłynął między 1 stycznia 2003 r. a 8 maja 2008 r., wyrok TK ma również wpływ na dochodzenie nadpłaconych składek po 7 maja 2003 r.

W uzasadnieniu do wyroku TK wyraźnie wskazał, że zasady dochodzenia składek (ich opłacenia przez ZUS lub zwrotu nadpłaty przez płatników czy ubezpieczonych) nie powinny być zróżnicowane. Oznacza to, że do nienależnie opłaconych składek należy obecnie odpowiednio stosować przepisy regulujące termin przedawnienia należności z tytułu składek, a także zawieszenie lub przerwanie tego terminu.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...