Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Karolina Olech
rozwiń więcej
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 37 § 1 kodeksu pracy).

Prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy jest związane z wypowiedzeniem przez pracodawcę umowy o pracę pracownikowi. Regulacja ta dotyczy każdej umowy, niezależnie od jej rodzaju. Bez znaczenia jest, czy wypowiedzenie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, na czas określony, na okres próbny oraz jaka jest przyczyna wypowiedzenia danego rodzaju umowy. Prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy nie przysługuje w razie jej rozwiązania w innym trybie, np. za porozumieniem stron lub po upływie czasu, na jaki umowa była zawarta.

Autopromocja

Dzień nawiązania stosunku pracy >>

Pracodawca nie może odmówić prawa do zwolnienia, jeżeli np. pracownik znalazł już nową pracę, ale załatwia formalności związane z przyjęciem do pracy. Określenie celu zwolnienia „na poszukiwanie pracy” musi mieć realne pokrycie. Z tego powodu prawa do tego zwolnienia nie ma pracownik, który w sposób niewątpliwy nie będzie poszukiwał pracy, np. przechodzi na emeryturę. Jeśli jednak taki pracownik oświadczy, że będzie poszukiwał pracy, zwolnienie powinno zostać mu udzielone. Nabycie praw emerytalnych nie oznacza, że pracownik nie będzie kontynuował pracy zawodowej. Dni wolne od pracy nie przysługują pracownikowi przechodzącemu na emeryturę, który porozumiał się z pracodawcą, że zawrze z nim umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (gdyż nie ma wówczas mowy o szukaniu pracy).

Umowy o pracę na czas określony zawarte na wiele lat >>

O terminie udzielenia tego zwolnienia decyduje pracodawca. Powinien on jednak wziąć pod uwagę cel zwolnienia i interes pracownika, który może potrzebować tego zwolnienia w określonym czasie, np. umówił się na rozmowę na konkretną datę i godzinę. Za nieprawidłowe może być uznane jednostronne wyznaczenie przez pracodawcę ostatnich dni okresu wypowiedzenia jako zwolnienia na poszukiwanie pracy.

Odmowa udzielenia dni wolnych naraża pracodawcę na ewentualność wypłaty odszkodowania, jeśli pracownik – dochodząc tego odszkodowania – wykaże, że poniósł szkodę. Jeżeli pracownikowi nie udzielono zwolnienia, jego nieobecność w pracy motywowana poszukiwaniem nowego zatrudnienia może być uznana za nieobecność nieusprawiedliwioną.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę o pracę na okres próbny >>

Wymiar zwolnienia zależy od długości wypowiedzenia i wynosi 2 dni robocze w okresie 2-tygodniowego i miesięcznego wypowiedzenia i 3 dni robocze w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, a także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 kodeksu pracy.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...