ZUS pomoże odtworzyć dokumenty ubezpieczeniowe

Poszkodowani, którym majowa powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, mogą wystąpić do ZUS o ich odtworzenie - poinformował rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Wyjaśnił, że każdy poszkodowany, będący płatnikiem ZUS, może złożyć wniosek o wydanie kopii danych, które są przechowywane w bazie danych Zakładu.

Autopromocja

"W tym celu należy złożyć wizytę w placówce ZUS lub skontaktować się z infolinią Zakładu i podać dane identyfikacyjne płatnika oraz poinformować o szczególnej sytuacji, która stała się przyczyną utraty danych" - powiedział.

Elektroniczne zapytania - nowa usługa ZUS >>

Numer telefonu, pod który można dzwonić to: 0 801 410 410. Jest on czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 15.00.

Przybylski poinformował, że po przyjęciu wniosku, ZUS odtworzy zniszczone w powodzi dane i wyda je płatnikom w postaci plików elektronicznych, w formacie KEDU. Następnie pracownik Zakładu uzgodni telefonicznie termin przekazania nośnika danych. Odbierając pliki, płatnik musi wylegitymować się dowodem osobistym. Jeżeli będzie je odbierała osoba upoważniona, to powinna przedstawić również pisemne pełnomocnictwo do działania w imieniu płatnika.

Ci, którzy nigdy nie przekazywali dokumentów w formie elektronicznej, a utracili w powodzi dokumenty papierowe, mogą również wystąpić o pliki KEDU. "W tym celu muszą skorzystać z Programu Płatnik, który mogą pobrać ze strony internetowej ZUS lub otrzymać bezpłatnie w najbliżej placówce Zakładu" - powiedział Przybylski.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS >>

Jak zaznaczyła dyrektor Departamentu Obsługi Klientów w Centrali ZUS Grażyna Lisowska, Zakład nie ma możliwości wygenerowania plików z danymi "od ręki". "Będziemy to robić bezzwłocznie, ale prosimy płatników o wcześniejsze zgłaszanie takich potrzeb" - dodała.

ZUS poinformował, że w terenowych jednostkach Zakładu możliwe jest też odtworzenie i bezzwłoczne wydanie wyciągu z Centralnego Rejestru Ubezpieczonych, zawierającego wyłącznie dane identyfikacyjne i adresowe płatnika. Musi on jedynie zgłosić taką prośbę.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...