Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników

Michał Culepa
rozwiń więcej
Przepis kodeksu pracy wyłączający ochronę pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę ma zastosowanie tylko w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu (uchwała Sądu Najwyższego z 16 marca 2010 r., I PZP 2/10).

W lutym 2009 r. Spółka „Kuźnia Polska” w S. ogłosiła upadłość. Zgodnie z orzeczeniem sądowym była to upadłość z możliwością zawarcia układu. O tym, że spółka miała nadal prowadzić działalność gospodarczą i regulować swoje zobowiązania, świadczyły też dalsze decyzje sądowe. Pozostawiono zarząd własny upadłej spółki, zarządzający jej majątkiem, nie powołano syndyka, lecz ustanowiono jedynie sędziego komisarza i nadzorcę sądowego masy upadłości.

Autopromocja

Odszkodowania dla pracownika - za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie >>

Wkrótce, w ramach restrukturyzacji spółki rozpoczęły się zwolnienia, które objęły także pracowników szczególnie chronionych. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej spółki i związanej z tym upadłości utracili pracę m.in. pracownicy w wieku przedemerytalnym, chronieni przed zwolnieniem. W każdym z tych przypadków pracodawca wskazywał jako powód wypowiedzenia umowy o pracę – upadłość zakładu. Zgodnie bowiem z art. 411 § 1 k.p., w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41 k.p., ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Zwalniani pracownicy odwoływali się od wypowiedzenia, jednak w ośmiu przypadkach rozpoznawanych przez Sąd Rejonowy w C. powództwa zostały oddalone. Sąd stwierdził bowiem, że pracodawca prawidłowo zastosował art. 411 k.p., gdyż doszło do upadłości spółki. Apelację złożyli wszyscy pracownicy – powodowie. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w B., który zdecydował się skierować pytanie prawne do Sądu Najwyższego w kwestii zastosowania art. 411 k.p. w przypadku upadłości z możliwością zawarcia układu.

Czy odchodzący na emeryturę pracownik ma prawo do odprawy uzupełniającej >>

Sąd Najwyższy wskazał, że przepis ten pozwala niemal natychmiast zwolnić wszystkich pracowników. Nie można więc przyjąć, że dopuszczalne jest jego zastosowanie przy każdej upadłości, bez względu na jej rodzaj. Gdyby przyjąć odmienną wykładnię i dopuścić zastosowanie art. 411 k.p. także do upadłości z możliwością zawarcia układu, to każdy pracodawca mógłby, po ogłoszeniu upadłości układowej, sprzedać zakład pracy bez pracowników, po ich uprzednim zwolnieniu. To prowadziłoby do obejścia art. 231 k.p. – czyli przepisów o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę.

Z analizy uchwały Sądu Najwyższego wynika, że art. 411 k.p. ma ułatwiać likwidowanie zakładu pracy spowodowane jego upadłością. Dlatego nie wolno swobodnie zwalniać pracowników w sytuacji, gdy pracodawca ogłosi upadłość z możliwością zawarcia układu. W tym przypadku zakład może (a nawet powinien) nadal funkcjonować w celu uregulowania zobowiązań i naprawy sytuacji ekonomicznej.

Wyrok SN: Nauczyciel akademicki nie ma prawa do zasiłku chorobowego >>

Pracodawca, który ogłosił upadłość z możliwością zawarcia układu, musi nadal stosować się do wszystkich przepisów chroniących stosunek pracy. Nadal chronieni są więc np. związkowcy, pracownice w ciąży i na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych, pracownicy w wieku przedemerytalnym itp. Zwolnienia grupowe należy przeprowadzać wyłącznie na zasadach określonych w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...