Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – czy będą zmiany prawa

11 kwietnia przestanie obowiązywać art. 103 Kodeksu pracy. Jeśli do tego czasu nie wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, to od tej daty pracownicy i pracodawcy będą mogli samodzielnie ustalać zasady kierowania pracowników na szkolenia.

Jeśli do 11 kwietnia 2010 r. nie wejdą w życie nowe przepisy, to pracownicy i pracodawcy będą mogli samodzielnie ustalać zasady kierowania pracowników na szkolenia czy studia. Moc obowiązującą straci bowiem m.in. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.). Oznacza to, że zabraknie szczegółowej podstawy prawnej do kierowania pracowników na szkolenia. – Ale to wcale nie oznacza, że pracodawcy nagle zaczną hurtowo odmawiać pracownikom urlopów, czy też pracownicy masowo zaczną rezygnować z podnoszenia kwalifikacji – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Konfederacji Pracodawców Polskich.

Autopromocja

Obowiązek dostosowania przepisów dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał art. 103 Kodeksu pracy za niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Zabrakło bowiem wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego.

Według unijnych danych Polska ma bowiem jeden z najniższych wskaźników uczestnictwa osób dorosłych w kształceniu ustawicznym. Jednak senacki projekt zmian w Kodeksie pracy zamiast pomóc może jeszcze ograniczyć liczbę pracowniczych szkoleń. Istnieje realne ryzyko, że pracodawcy jeszcze znacznie mniej chętnie będą wysyłać pracowników na szkolenia, czy też wyrażać na nie zgodę, jeśli z inicjatywą wystąpi sam pracownik. Oznacza to, że jeśli pracodawca wyraża zgodę na szkolenie, to w obu przypadkach będą obowiązywać te same zasady. Pracownikowi będzie więc przysługiwał 6-dniowy urlop na każde szkolenie, nawet jeśli będzie ono trwało tylko 30 godzin. To jednak nie koniec problemów. Równie spore komplikacje czekają pracodawcę, który zgodzi się, aby jego pracownik studiował. Takiemu pracownikowi przysługiwać będzie bowiem 21 dni urlopu (w przypadku studiów dwuetapowych dwukrotnie więcej). – To oznacza miesięczną nieobecność pracownika i duże koszty. Spowoduje to, że pracodawcy w ogóle nie będą wyrażali zgody na studiowanie nawet wówczas, gdy nie mają nic przeciwko temu. Chcąc poprawić sytuację edukacyjną pracowników, ustawodawca zrobił im więc tak naprawdę niedźwiedzią przysługę – uważa Janczewska

Obecnie trwają intensywne prace sejmowe nad wprowadzeniem regulującej te kwestie nowelizacji Kodeksu pracy, ale uchwalenie ustawy może odbyć się już po 11 kwietnia, trudno będzie więc o wydanie stosownego rozporządzania.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...