Dodatkowa godzina pracy nauczycieli jest nieprawidłowo wykorzystywana

ZNP apeluje do MEN o sprawdzenie, na co wykorzystywana jest wprowadzona w tym roku szkolnym dodatkowa godzina pracy nauczycieli. Miała być przeznaczona na udzielanie dzieciom dodatkowej pomocy, pogłębianie ich zainteresowań czy na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Tymczasem - zdaniem związkowców - bywa przeznaczana np. na doraźne zastępstwa.

Jak powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, z kwerendy przeprowadzonej przez związek wynika, że dochodzi do nieprawidłowości czy wręcz patologii związanych z wykorzystywaniem dodatkowej godziny.

Autopromocja

"ZNP uznaje potrzebę wsparcia dzieci dodatkową pomocą, ale zdecydowanie sprzeciwiamy się wypaczaniu idei, która przyświecała wprowadzaniu jednej dodatkowej godziny zajęć" - podkreślił Broniarz.

Sprawozdanie ws. wynagrodzeń nauczycieli - nowe rozporządzenie >>

Jak zaznaczył, nieprawidłowości zdarzają się zarówno w małych szkołach, jak i dużych, na wsi i w wielkich miastach.

Według Broniarza nieprawidłowe są m.in. działania oszczędnościowe samorządów takie jak: wykorzystywanie tej godziny na doraźne zastępstwa na lekcjach, zwalnianie wychowawców świetlic i zastępowanie ich etatów godzinami dodatkowymi innych nauczycieli, wymuszanie, by koła zainteresowań były organizowane tylko w ramach dodatkowych godzin. "Młoda nauczycielka WF mówiła, że w ramach właśnie dodatkowej godziny dyrektor kazał jej odśnieżać szkolne lodowisko" - powiedział prezes ZNP.

Wśród najczęściej pojawiających się nieprawidłowości wymieniane są: określanie minimalnej liczby uczniów - uczestników zajęć realizowanych w ramach dodatkowej godziny na np. 10-15, podczas gdy zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela na dodatkowych zajęciach może być nawet jeden uczeń oraz wprowadzanie wymogu sprawdzania listy obecności uczniów na takich zajęciach.

Problemy mogą być nawet z terminem zajęć dodatkowych. Takie pojawiają się w wiejskich szkołach, gdzie ostatni gimbus odjeżdża np. o godzinie 15 oraz w dużych, pracujących na dwie zmiany szkołach, gdzie lekcje kończą się późnym popołudniem. "W Poznaniu nauczyciele, którzy nie mają kiedy zorganizować dodatkowych zajęć, proszą uczniów o przyjście do szkoły w sobotę" - poinformował Broniarz.

Ile zarabiają nauczyciele >>

Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela od obecnego roku szkolnego każdy nauczyciel ma obowiązek przepracować dodatkowo jedną godzinę tygodniowo (rozliczaną w ciągu sześciu miesięcy, co umożliwiać miało np. w ramach tych godzin realizację różnych projektów, w tym np. wycieczek). Jest to godzina dodatkowej pracy z dziećmi nie wliczana do jego pensum (wynosi ono 18 godzin tzw. tablicowych, czyli lekcji). Od przyszłego roku szkolnego mają być dwie takie obowiązkowe godziny.

Prezes ZNP postuluje wstrzymanie wdrażania drugiej dodatkowej godziny pracy do czasu przeprowadzenia rzetelnej, wnikliwej analizy sposobu wykorzystania tej pierwszej godziny. Zaapelował do MEN także o przebadanie rzeczywistego czasu pracy nauczycieli. Według Broniarza, takie badanie mógłby przeprowadzić podlegający ministerstwu Instytut Badań Edukacyjnych.

"Obserwujemy z jednej strony nieuprawnione stawianie zarzutu nauczycielom związane z rzekomo krótkim czasem pracy wynikającym z wysokości pensum, z drugiej zaś nakładanie na naszą grupę zawodową kolejnych obowiązków" - zaznaczył.

Świadczenie przysługujące nauczycielom >>

Przypomniał, że nauczycieli obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Zaznaczył, że w czasie, gdy nauczyciele nie prowadzą lekcji, przygotowują się do nich, przygotowują klasówki i sprawdziany, później je sprawdzają, sprawdzają zeszyty uczniów, prowadzą koła naukowe i koła zainteresowań oraz zajęcia wyrównawcze, sporządzają dużo dokumentacji związanej z tokiem nauczania i ocenianiem uczniów, przygotowują uroczystości szkolne. Jak mówił, wycieczki i "zielone szkoły" to także dla nich praca. "To czas wypoczynku dla uczniów, a nie dla nauczycieli, którzy przez cały czas ich trwania są odpowiedzialni za dzieci" - zaznaczył.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...