Brak konsultacji zmian w PFRON-ie

Planowane od 2012 roku podporządkowanie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ministrowi pracy i polityki społecznej nie zostało skonsultowane z partnerami społecznymi - zwraca uwagę senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej.

Senatorowie dyskutowali nad zmianami, wynikającymi z nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Komisja planuje wystąpienie w tej sprawie do premiera.

Autopromocja

Zgodnie z nowelizacją od 2012 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma podlegać ministrowi pracy i polityki społecznej; rozwiązaniu ulegną dotychczasowa rada nadzorcza i zarząd funduszu. Nowelizacja została przyjęta już przez Sejm i trafiła do Senatu.

W jej myśl fundusze celowe (a takim jest właśnie PFRON) będą funkcjonowały w formie wyodrębnionego rachunku bankowego. Biuro i terenowe biura Funduszu od przyszłego roku mają funkcjonować jako jednostki budżetowe, a koszty obsługi biura mają być finansowane ze środków budżetowych.

"Chcielibyśmy jako komisja uzyskać gwarancję, że Fundusz w nowej formule będzie realizował swoje zadania lepiej niż obecnie" - powiedział Mieczysław Augustyn (PO). "Nie wiemy w jakim kierunku idą zmiany" - zaznaczył.

W trakcie dyskusji na forum Komisji zwracano uwagę, że niepokój może budzić kolizja kompetencji między pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych a ministrem pracy i polityki społecznej.

"Nie ma pewności, że zadania PFRON w nowej formule będą realizowane" - powiedział Łukasz Abgarowicz (PO). Jego zdaniem "te zmiany nie powinny mieć miejsca".

Prezes PFRON Wojciech Skiba powiedział, że "jeżeli ustawa zostanie przyjęta przez Senat to będzie przez PFRON realizowana". Zaznaczył jednak, że są w niej pewne niespójności, dotyczące m.in. rozgraniczenia kompetencji.

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosława Dudy "każda zmiana może budzić niepokój środowiska". "To jest zrozumiałe" - zaznaczył. Zwrócił jednak uwagę, że celem nowelizacji jest uporządkowanie funduszy celowych i zdecentralizowanie PFRON-u.

Senatorowie zwracali także uwagę, że nie wszystkie działania PFRON-u przynosiły oczekiwane rezultaty. Mieczysław Augustyn (PO) wskazywał na niewielką aktywizację osób niepełnosprawnych (wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi niespełna 20 proc., podczas gdy w UE jest to ponad 40 proc.). Powiedział też, że zaledwie 1 proc. osób kończących warsztaty terapii zajęciowej trafia na rynek pracy.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz ich zatrudnianie. Przychodami Funduszu są głównie środki pochodzące z obowiązkowych miesięcznych wpłat, których dokonują pracodawcy, zatrudniający co najmniej 25 pracowników. Z wpłat na Fundusz zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc.

Wśród głównych zadań Funduszu jest m.in. dofinansowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych (w ramach tzw. systemu obsługi dofinansowań), dofinansowanie warsztatów terapii zajęciowej i warsztatów aktywności zawodowej. PFRON finansuje także rozmaite programy, skierowane do osób niepełnosprawnych.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...