Koniec marzeń o wczesnej emeryturze

Trzeba zmienić marzenia Polaków o jak najszybszym przechodzeniu na emeryturę i przekonać pracodawców, że warto zatrudniać osoby po 50-tce - uważa wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Akademię Rozwoju Filantropii wiceminister przekonywała, że równie ważne jest dotarcie do pracodawców z informacją, że rząd przygotował zachęty do zatrudniania osób po 50. roku życia.

Autopromocja

Spotkanie oficjalnie otwiera ogólnopolski konkursu na rozwiązania i praktyki sprzyjające zatrudnieniu i rozwojowi zawodowemu pracowników w wieku ponad 50 lat.

Tomasz Szimanek z Akademii Rozwoju Filantropii powiedział, że tylko niecałe 30 proc. Polaków i Polek w tym wieku jest aktywnych zawodowo.

Jego zdaniem, osoby po 50-tce mogłyby być bardzo cennymi pracownikami. "To ponad 2 mln osób, które mają doświadczenie, praktyczną znajomość zawodu, a do tego wcale nie muszą być mniej mobilne czy bardziej chore od ludzi młodych. To nieprawdziwe stereotypy" - powiedział Szimanek.

"Przede wszystkim należy jednak przekonać do aktywności zawodowej osoby w wieku 50+, które system ubezpieczeń społecznych przez całe lata zachęcał do jak najwcześniejszego odchodzenia na rentę czy emeryturę" - mówił. Zaznaczył, że nowy system emerytalny do tego nie zachęca. "Wynika z niego jednoznacznie, że każdy dodatkowy rok pracy podwyższy emeryturę" - wskazał.

Chłoń-Domińczak zaznaczyła, że rząd przygotował zachęty do zatrudniania osób, które ukończyły 50 lat. Wymieniła tu brak obowiązku płacenia od takich pracowników składek na Fundusz Pracy czy skrócenie z 30 do 14 dni okresu, przez który pracodawca musi płacić za zwolnienie lekarskie.

"Zamierzamy stworzyć specjalny portal internetowy, na którym będziemy zamieszczać informacje o korzyściach płynących z zatrudniania osób w wieku 50+" - powiedziała Chłoń-Domińczak.

Dr Jacek Męcina z PKPP Lewiatan zapewnił, że "część polskich pracodawców zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z zatrudniania osób starszych, ale pozostałym trzeba je wskazać. Nie jest bowiem prawdą, że np. kwalifikacje takich osób są przestarzałe, częściej chorują czy wolniej pracują".

"Starszy pracownik znacznie bardziej niż młody jest związany z firmą. Może też przekazać młodym swoją wiedzę praktyczną, co w wielu zawodach jest niezastąpione" - powiedział Męcina.

Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego z PricewaterhouseCoopers, "w sytuacji kryzysu gospodarczego największym błędem, jaki można popełnić, byłoby zachęcanie osób starszych do odchodzenia z pracy".

"To myślenie krótkofalowe. Na dłuższą metę gospodarka może rozwijać się tylko przez zwiększanie produkcji i zatrudnianie coraz większej liczby osób, także starszych. Zachęcanie do aktywności zawodowej osób w wieku 50+ nie ma nic wspólnego ze wzrostem bezrobocia" - argumentował Orłowski.

Jak podkreślił, "mniej osób aktywnych zawodowo oznacza konieczność płacenia wyższych podatków przez tych, którzy pracują, prowadzą własne firmy. To zaś nieuchronnie prowadzi osoby zawodowo aktywne do uciekania w +szarą strefę+, a pracodawców do ograniczania tworzenia nowych miejsc pracy".

Jak powiedział Szimanek, konkurs na praktyki przyjazne pracownikom 50+ skierowany jest do pracodawców, organizacji pozarządowych, powiatowych urzędów pracy. Zgłoszenia można przysyłać do 4 maja do 30 września. 19 listopada odbędzie się gala finałowa, podczas której zostaną zaprezentowani zwycięzcy.

Konkurs będzie finansowany z tzw. środków norweskich. Są to pieniądze wpłacane na specjalny fundusz przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein (które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale nie należą do UE) na rozwój społeczno- gospodarczy przede wszystkim nowych państw członkowskich UE.

"Polska otrzyma z tego funduszu kilkaset milionów euro" - zapowiedział Szimanek.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...