Minimalna podwyżka emerytur w 2020 roku prawdopodobnie 70 zł

Minimalna podwyżka emerytur w 2020 roku prawdopodobnie 70 zł/fot. Shutterstock
Waloryzacja emerytur w 2020 r. będzie prawdopodobniej podobna jak w 2019 r. czyli powinna wynieść minimalnie 70 zł - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Dodał, że w budżecie 2020 r. może pojawić się niewielki deficyt, a zniesienie 30-krotności składek do ZUS nie jest jeszcze przesądzone.

Autopromocja

Zapytany we wtorek w Radiu Plus jaka będzie przyszłoroczna waloryzacja emerytury wicepremier powiedział, że rząd przyjął waloryzację kwotowo-procentową i chce zagwarantować pewne minimum dla wszystkich.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

"W tym roku, z tego co pamiętam, ta minimalna podwyżka wyniosła 70 zł. Będziemy również chcieli pewnie podobną wysokość w roku przyszłym utrzymać" - powiedział Sasin.

Przypomniał, że projekt przyszłorocznego, zrównoważonego budżetu został przyjęty już przez rząd i skierowany do prac w parlamencie. Zaznaczył jednak, że pojawiły się okoliczności, które mogą doprowadzić do tego, że w przyszłym roku pojawi się niewielki deficyt budżetowy - ważą się np. losy zniesienia 30-krotności składki do ZUS, to rozwiązanie miało przynieść budżetowi dodatkowe wpływy.

Sasin podkreślił jednak, że w tej kwestii nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, a dodatkowo w trakcie prac w parlamencie nad budżetem może dojść do pewnych przesunięć, czy ustalenia dodatkowych wydatków. "Wiemy, że nasi koalicjanci skupieni w partii premiera Gowina mają tutaj (ws.30-krotności składki do ZUS - PAP) odmienny pogląd niż my w Prawie i Sprawiedliwości. Jesteśmy w stanie przychylać się do opinii naszych koalicjantów" - powiedział wicepremier.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Przeciwko likwidacji tego limitu opowiadał się wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin, według którego oznaczałoby to realne podniesienie podatków dla wolnych zawodów i dla najwyżej wykwalifikowanych specjalistów.

Sasin zaznaczył także, chcąc uciąć spekulacje dotyczące wycofania się z wprowadzenia 13 emerytury, że rząd w ciągu najbliższych stu dni przedstawi projekt ustawy w tej sprawie. "Absolutnie z tego nie wycofujemy się. Nad tym projektem w tej chwili pracuje Ministerstwo Rodziny. Co do tych pieniędzy na 13-tą emeryturę, to są pieniądze z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tutaj udało się wygospodarować pieniądze bez żadnej zmiany budżetu" - powiedział wicepremier.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...