Funkcjonariusze wybiorą wariant emerytury

Funkcjonariusze pracujący już w służbach mundurowych, ale nie mający jeszcze 15-letniego stażu pracy, będą musieli do końca czerwca przyszłego roku wybrać wariant zasad emerytalnych, jakim będą podlegać - poinformował wicepremier i minister MSWiA Grzegorz Schetyna.

Jak mówił wicepremier, odnośnie funkcjonariuszy mających ponad 15 lat stażu pracy obowiązywać będą dotychczasowe przepisy emerytalne, z kolei nowe przepisy obejmą wszystkich, którzy wstąpią do służby od początku 2010 roku.

Autopromocja

Obecnie po 15 latach pracy żołnierzom i funkcjonariuszom przysługuje emerytura w wysokości 40 proc. podstawy uposażenia, po 28 i pół roku służby - 75 proc.

Przedstawione w piątek rozwiązania, w porównaniu z pierwotnymi założeniami MSWiA z końca stycznia pozwalają części funkcjonariuszy na zachowanie tzw. praw nabytych. Za takim rozwiązaniem opowiadał się m.in. komendant główny policji gen. Andrzej Matejuk oraz przedstawiciele związków zawodowych.

We wstępnych założeniach prawo do emerytury przysługiwało funkcjonariuszom, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat.

Nowe zasady wydłużają okres podstawy pracy w służbach mundurowych do 25 lat. Za ten okres służby emerytura miałaby wynosić 66 proc. wynagrodzenia. Po 35 latach służby - miałaby wynieść 85 proc. uposażenia. Wyższa emerytura będzie przysługiwała osobom pracującym w szczególnych warunkach. Dotyczyć to będzie m.in. antyterrorystów, personelu lotniczego i wodnego.

Jak powiedział Schetyna na konferencji prasowej w Warszawie, reforma systemu emerytur mundurowych jest konieczna i powinna być "totalna". Wicepremier ma nadzieję, że te założenie obejmą nie tylko służby mundurowe podległe MSWiA, ale też żołnierzy. Podkreślił, że na ten temat rozmawiał już z ministrem obrony Bogdanem Klichem.

Wiceszef MSWiA Adam Rapacki ocenił, że obowiązujący system emerytalny jest "z minionej epoki". Jak podkreślił, każdy tysiąc funkcjonariuszy odchodzących na wcześniejszą emeryturę oznacza straty dla Skarbu Państwa w wysokości "kilkuset milionów złotych". Poinformował, że w ciągu roku ze służby odchodzi 4 tys. policjantów, a jeszcze dwa lata temu było to 6,5 tys.

Projekt zmienia też sposób naliczania emerytur. Obecnie średnia emerytura naliczana jest na podstawie ostatniego wynagrodzenia jakie funkcjonariusz pobierał przed zakończeniem służby. Według nowych zasad podstawą będzie średnie uposażenie z ostatnich 3 lat służby wraz z dodatkami i nagrodami rocznymi.

Według szacunków MSWiA z pośród 100 tys. policjantów 60 tys. przepracowała mniej niż 15 lat. Oznacza to, że 40 tys. osób będzie mogło przejść na emeryturę według starych zasad.

Resort chce także wykluczyć możliwość łączenia emerytur i rent inwalidzkich. Funkcjonariusz po osiągnięciu uprawnień emerytalnych, który zostanie uznany za niezdolnego do służby, będzie musiał wybrać, które świadczenie będzie pobierał.

Jeśli funkcjonariusze (mający prawo wyboru między obecnym a nowym systemem) nie zdecydują się na nowe zasady, wówczas nie będą mieli prawa do zwiększonej emerytur z tytułu inwalidztwa. Ponadto emerytura będzie naliczana z 3 ostatnich lat służby. Pozostałe zasady naliczania się nie zmienią.

Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz BOR.

Z informacji MSWiA wynika, że przeciętne policyjne emerytury z ostatnich trzech lat wynoszą: szeregowi (1,6 tys. zł), aspiranci (3,2 tys. zł), starsi oficerowie (5,3 tys. zł).

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...