Plan urlopów - kiedy jest ustalany i czy u każdego pracodawcy?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Czy każdy pracodawca ustala plan urlopów? / inforCMS
Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo jest również tak, iż urlop możemy wykorzystać w dowolnym, dogodnym dla nas terminie. Czy jednak zawsze?  

Urlop wypoczynkowy powinien być przez pracownia wykorzystamy w tym roku kalendarzowym, w którym nabywa on do niego prawo. W celu realizacji tej zasady, pracodawca ustala plan urlopów. Powinien on być ustalony tak, aby jednocześnie pogodzić interesy pracowników i nie zakłócać normalnego toku pracy zakładu.

Autopromocja

Do 2002 roku regulacje dotyczące planu urlopów były dość restrykcyjne i urlop można było wykorzystać tylko w tych dniach, w jakich przewidywał go plan. Często zatem taki plan okazywał się fikcją, ponieważ pomimo jego ustalenia, a także dotyczących go przepisów prawa, pracownicy nie respektowali go. Obecnie ustawodawca przewidział odstępstwa od tej zasady, nie tylko poprzez możliwość wykorzystania urlopu w innych dniach, ale także odstępując od nałożonego na pracodawcę obowiązku opracowania planu urlopów.

Zobacz: Komu przysługuje urlop dodatkowy?

Istnieją dwa przypadki, kiedy ustalanie planu urlopów nie jest obowiązkowe:

  • jeżeli działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na nieustalanie planu urlopów,
  • jeżeli u pracodawcy w ogóle nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Pracodawca, który rezygnuje z ustalania planu urlopów musi ustalić termin urlopu indywidualnie dla każdego pracownika i po porozumieniu się z nim. Oznacza to, że pracodawca musi zwrócić się do pracownika z pytaniem w kwestii terminu urlopu, jednak nie jest on związany preferencjami pracownika. Musi mieć jednak na względzie również normalne funkcjonowanie swojego zakładu.

Pan Tomek prowadzi firmę przewozową, w której zatrudnia siedmiu kierowców i dwie sekretarki. W okresie Świąt Bożego Narodzenia wszyscy zatrudnieni przez niego pracownicy złożyli wnioski o urlop. Pan Tomek, mając na względzie funkcjonowanie swojej firmy nie może udzielić takiego urlopu wszystkim pracownikom. Do jego dyspozycji zostanie zatem np. jedna sekretarka i jeden lub dwóch kierowców, a pozostali pracownicy będą mogli w tym czasie wykorzystać urlop.

Zobacz serwis: Urlop wypoczynkowy

Jeżeli u danego pracodawcy jest sporządzany plan urlopów, to powinien on zostać opracowany z odpowiednim wyprzedzeniem, aby pracownicy mogli się z nim zapoznać przed nadejściem terminu jego obowiązywania. Obowiązek ten ciąży nie tylko na pracodawcy, ale także na działającej u niego organizacji związkowej.

Podkreślić jeszcze należy, że plan urlopów nie obejmuje przysługującemu każdemu pracownikowi urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...