Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Redakcja
rozwiń więcej
Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? /Fot. Fotolia
Kodeks pracy przewiduje okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z zaplanowanego już urlopu wypoczynkowego. Jakie w takiej sytuacji konsekwencje spoczywają na pracodawcy? Czy ma on obowiązek zwrotu pracownikowi poniesionych przez niego kosztów urlopu?

Co do zasady, pracodawca udziela pracownikom urlopu zgodnie z planem urlopów. Okres nieobecności w pracy pracowników jest więc dla pracodawcy kwestią możliwą do przewidzenia. Pracodawca może odpowiednio zaplanować pracę pozostałych pracowników, tak aby zminimalizować konsekwencje nieobecności w pracy konkretnych pracowników, w związku z ich nieobecnością spowodowaną przebywaniem na urlopie wypoczynkowym. Mimo to, pracodawca ma prawo do odwołania pracownika z urlopu. Prawo to jest jednak ograniczone wyłącznie do określonych w ustawie przypadków.

Autopromocja

Okolicznością usprawiedliwiająca odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego jest wystąpienie sytuacji, w której obecność pracownika w zakładzie pracy jest konieczna ze względu na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. Nie jest więc możliwe odwołanie pracownika z urlopu w konsekwencji wystąpienia okoliczności, które były do przewidzenia przez pracodawcę przed rozpoczęciem urlopu przez pracownika, bądź w chwili jego rozpoczęcia. Do okoliczności usprawiedliwiających odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego zaliczyć można między innymi wystąpienie awarii w zakładzie pracy.

Zaznaczenia wymaga fakt, iż w konsekwencji zgodnego z prawem odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego, po stronie pracownika powstaje obowiązek przerwania urlopu. Niezastosowanie się do obowiązku  traktowane jest jak naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i zagrożone jest karą porządkową, a nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Zwrot kosztów urlopu pracownika

Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca jest obowiązany do pokrycia poniesionych przez pracownika kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Do kosztów takich zalicza się m.in. koszty podróży, zakwaterowania, czy koszty wykupionych wycieczek. Podkreślenia wymaga fakt, iż pracodawca ma obowiązek zwrotu kosztów rzeczywiście poniesionych przez pracownika, a na pracowniku ciąży obowiązek udowodnienia tychże kosztów. W praktyce więc, pracodawca zwraca koszty w oparciu o przedstawione przez pracownika rachunki, faktury i bilety itp. Pracownik nie ma prawa żądania od pracodawcy zwrotu utraconych przez pracownika zarobków w związku z podjęciem podczas urlopu dodatkowego zatrudnienia. Pracownik może natomiast domagać się zwrotu kosztów urlopu swojej rodziny, jeśli nie jest ona zdolna do kontynuowania wypoczynku w związku z odwołaniem pracownika.

Opodatkowanie zwrotu kosztów urlopu wypoczynkowego

Zwrot kosztów urlopu wypoczynkowego, związany z odwołanie pracownika z urlopu, nie stanowi w świetle prawa przychodu  pracownika ze stosunku pracy,  w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pracodawca ma możliwość dodatkowej rekompensaty  pracownikowi z tytułu odwołani ago z urlopu wypoczynkowego. Wszelkie kwoty wypłacone pracownikowi w związku z odwołaniem go z urlopu, ponad rzeczywiście poniesione przez niego koszty, stanowią przychód ze stosunku pracy, a co za tym idzie, podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...