Staż urlopowy - okresy nauki

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Staż urlopowy - okresy nauki. /Fot. Fotolia
Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Staż urlopowy

Od stażu urlopowego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

Autopromocja
  • 20 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat
  • 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.

Powyższe liczby mogą zostać zmienione w poszczególnych zakładach pracy w aktach wewnątrzzakładowych bądź w samej umowie o pracę.

Zapisz się na nasz newsletter

Okresy nauki

Wspomniane 10 lat zatrudnienia stanowi granicę oddzielającą 20 dni od 26 dni urlopowych. Nie liczy się jednak do tego okresu samego zatrudnienia. Dodatkowo punktuje się okresy nauki. Na te potrzeby został stworzony swego rodzaju przelicznik lat nauki na lata wliczane do stażu urlopowego. Warto w tym miejscu podkreślić, że lata te zawsze wlicza się do stażu urlopowego bez względu na to, kiedy pracownik się uczył, gdzie oraz w jakim trybie (dzienny, zaoczny, wieczorowy). Zgodnie z nim:

  1. Ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania – nie więcej jednak niż 3 lata
  2. Ukończenie średniej szkoły zawodowej równa się liczbie lat nauki przewidzianej programem nauczania (nie wlicza się lat powtarzanych) – nie więcej jednak niż 5 lat
  3. Ukończenie średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat
  4. Ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata
  5. Ukończenie szkoły policealnej – 6 lat
  6. Ukończenie szkoły wyższej – 8 lat

W przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę pracownik przedstawia pracodawcy świadectwo/dyplom ukończenia danej szkoły. Pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych pracownika kopię dokumentu poświadczoną za zgodność z oryginałem.

Polecamy: Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Patrycja ukończyła szkołę wyższą w 2012 r. Pierwszy rok po studiach pracowała na umowie zlecenia. Od stycznia 2014 r. wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z powyższym przelicznikiem za ukończenie szkoły wyższej wlicza się jej do stażu urlopowego 8 lat. Musi przepracować więc jeszcze dwa lata, aby wymiar urlopu wypoczynkowego wynosił w jej przypadku 26 dni urlopowych. Te da lata należy liczyć od początku stycznia 2014 r. Umowa zlecenie nie ma nic wspólnego ze stażem urlopowym.

Licencjat również uprawnia do naliczenia 8 lat stażu urlopowego.

Jeśli program nauczania przewiduje obronę pracy na zakończenie edukacji, lata stażu urlopowego będą wliczane dopiero wówczas, gdy pracownik otrzyma dyplom ukończenia nauki. Absolutorium bez obrony pracy nie daje podstaw do zastosowania przelicznika lat nauki na lata stażu urlopowego.

Co istotne, nie należy sumować okresów nauki, które następowały po sobie. Bierze się pod uwagę ostatni etap nauczania. Dla przykładu ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej, a następnie szkoły wyższej nie uprawnia do zastosowania obliczeń sumujących (6 lat + 8 lat = 14 lat). W takiej sytuacji każda osoba, która przeszła te etapy edukacji, miałaby od razu prawo do 26 dni urlopowych. Zawsze wlicza się wyłącznie okres nauki w szkole wyższej czyli wspomniane 8 lat.

Co należy zrobić w przypadku jednoczesnej pracy i nauki? W dzisiejszych czasach większość młodych osób podejmuje pierwsze zatrudnienie, będąc jeszcze na studiach. Kodeks pracy reguluje tę sytuację i nakazuje do stażu urlopowego wliczać okres, który jest korzystniejszy dla pracownika.

Zadaj pytanie: Forum

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...