Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy

urlop, wolne, wakacje / Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy / shutterstock

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy. Komu przysługuje 20 dni, a kto może liczyć na 26 dni? Ile dni urlopu na żądanie w 2025 r.? Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r.?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie można zrzec się tego prawa.

Autopromocja

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy

Długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika. Pracownicy podejmujący pracę po raz pierwszy, uzyskują prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywają w każdym następnym roku kalendarzowym. Osoby zatrudnione poniżej 10 lat mogą liczyć na 20 dni urlopu, a te, które przepracowały co najmniej 10 lat – na 26 dni. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar urlopu ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Za podstawę odpowiednio brane jest 20 lub 26 dni urlopu. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę, do pełnego dnia. Urlop wypoczynkowy płatny jest 100 proc. wynagrodzenia urlopowego. Warto pamiętać, że do okresu pracy – od którego zależy wymiar urlopu – wliczany jest także czas spędzony na nauce. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się także:

  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej niż 3 lata z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej niż 5 lat w przypadku ukończenia średniej szkoły zawodowej
  • 5 lat w przypadku ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych),
  • 4 lata w przypadku ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej,
  • 6 lat w przypadku ukończenia szkoły policealnej,
  • 8 lat w przypadku ukończenia szkoły wyższej.

Powyższe okresy nie sumują się. Maksymalnie można uzyskać dodatkowe 8 lat do okresu pracy. Oznacza to, że osoby, które mają udokumentowane ukończenie szkoły wyższej, powinny przepracować dwa lata na umowie o pracę, by móc się cieszyć z 26 dni urlopu.

 

Urlop 2025 r.: urlop na żądanie

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego. Tak jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, płatny jest 100 proc. wynagrodzenia urlopowego. Pracodawca obowiązany jest udzielić pracownikowi takiego urlopu na żądanie pracownika i w terminie wskazanym przez tego pracownika. Każdemu pracownikowi przysługują cztery dni urlopu na żądanie. Można je wykorzystać w nagłych wypadkach. Nie trzeba się tłumaczyć pracodawcy z tego, czemu występuje się o urlop na żądanie. A co w przypadku pracy u kilku pracodawców? Jak już zostało wyżej wspomniane, łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez danego pracownika nie może przekroczyć w roku kalendarzowym czterech dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.

Urlop 2025 r.: dni wolne od pracy

W 2025 r. mamy 13 świąt wolnych od pracy. Cztery z nich wypadają w sobotę lub niedzielę. Po uwzględnieniu wszystkich weekendów oraz świąt, w 2025 r. mamy 115 dni wolnych od pracy. Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy (Dz.U.2020.1920 t.j.) dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz następujące dni: 

  • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
  • 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
  • 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
  • 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (czwartek) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  • 26 grudnia (piątek) - drugi dzień Bożego Narodzenia
oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Kadry
Wakacje składkowe a Mały ZUS Plus [Wytyczne ZUS]
14 lis 2024

Są już wytyczne ZUS dotyczące zasad wakacji składkowych dla przedsiębiorców korzystających z ulgi Mały ZUS Plus. Jak ZUS precyzuje sytuację tych osób? Informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska.

Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]
13 lis 2024

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę
13 lis 2024

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy
13 lis 2024

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych
13 lis 2024

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne
13 lis 2024

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]
13 lis 2024

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe
13 lis 2024

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

Komunikat GUS. Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych
13 lis 2024

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

Już od grudnia wyższe obowiązkowe wpłaty na PFRON
13 lis 2024

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...