Kiedy zaczyna się bieg okresu przedawnienia zaległego urlopu wypoczynkowego

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
Kiedy zaczyna się bieg okresu przedawnienia zaległego urlopu wypoczynkowego/ fot. Shutterstock / ShutterStock
Pracownik ma zaległy urlop wypoczynkowy. Czy termin przedawnienia zaległego urlopu rozpoczyna swój bieg z dniem 1 października czy z dniem 1 stycznia? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.

Roszczenie o urlop wypoczynkowy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Terminem rozpoczęcia biegu przedawnienia prawa do zaległego urlopu wypoczynkowego jest ostatni dzień września roku następnego po roku, za który urlop przysługuje.

Autopromocja

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy powinien być pracownikowi udzielony w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Możliwy jest jednak dłuższy termin na wykorzystanie urlopu.

Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym w planie urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy). Oznacza to, że zaległy urlop wypoczynkowy za miniony rok zostanie prawidłowo udzielony, pod warunkiem że rozpocznie się najpóźniej 30 września roku następnego, za który przysługuje.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 Kodeksu pracy). Rozpoczęcie biegu okresu przedawnienia urlopu wypoczynkowego następuje z ostatnim dniem roku kalendarzowego, za który przysługuje urlop. Jeżeli jednak termin wykorzystania urlopu za dany rok uległ przesunięciu na następny rok kalendarzowy - czyli mamy do czynienia z urlopem zaległym - granicznym terminem rozpoczęcia biegu przedawnienia jest ostatni dzień września roku następnego. Tym samym, w przypadku gdy zaległy urlop wypoczynkowy nie zostanie pracownikowi udzielony w obowiązującym terminie, od 30 września rozpocznie się bieg okresu przedawnienia prawa do tego urlopu.

Liczenie 3-letniego terminu przedawnienia nie zostało szczegółowo określone przepisami Kodeksu pracy, dlatego też stosujemy przepisy Kodeksu cywilnego. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 Kodeksu cywilnego).

Pracownik, który w 2015 r. nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, ma prawo wykorzystać ten urlop, jako urlop zaległy, w roku następnym. Pracodawca powinien udzielić pracownikowi takiego urlopu najpóźniej do 30 września 2016 r. Nieudzielenie przez pracodawcę urlopu zaległego w terminie stanowi naruszenie obowiązujących przepisów. Nie powoduje jednak, że pracownik traci prawo do zaległego urlopu. Od 30 września 2016 r. rozpoczął się bieg 3-letniego okresu przedawnienia prawa pracownika do niewykorzystanego urlopu. Tym samym prawo do zaległego urlopu przedawni się 30 września 2019 r.

PODSTAWA PRAWNA:

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...