Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

Ewa Zawiślak-Szatańska
rozwiń więcej
Jaka wyliczyć liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?
Płatnicy, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie wypadkowe muszą ustalać corocznie stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, na okres od kwietnia danego roku do marca następnego roku. Stopa ta zależy w pierwszej kolejności od tego, ile osób było zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym.

Przypomnijmy, że do samodzielnego ustalenia wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie, na podstawie kodu PKD, zobowiązani są płatnicy, którzy jednocześnie:

Autopromocja
  • zgłaszali w poprzednim roku kalendarzowym do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie miesięcznie co najmniej 10 ubezpieczonych,
  • podlegają wpisowi do rejestru REGON,
  • nie byli zobowiązani do przekazania do ZUS informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe.

Płatnikom składek, którzy przez 3 ostatnie lata z rzędu byli zobowiązani złożyć dokument ZUS IWA, stopę procentową ustala ZUS, przesyłając stosowne zawiadomienie do 30 kwietnia danego roku.

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie miesięcznie nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz ci, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON, ustalają stopę procentową składki wypadkowej w wysokości 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.
Ustalanie liczby ubezpieczonych.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Aby ustalić średnią liczbę osób objętych ubezpieczeniem wypadkowym w poprzednim roku kalendarzowym, należy:

Krok 1: Ustalić liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w poszczególnych miesiącach

Uwzględniamy wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali przynajmniej jeden dzień ubezpieczeniu wypadkowemu. Przy czym daną osobę liczymy jako jednego ubezpieczonego, niezależnie od tego ile razy, nawet z kilku tytułów wystąpiłby u tego płatnika w danym miesiącu, Nie ma również znaczenia wymiar czasu pracy danej osoby.

Oczywiście do liczby ubezpieczonych dodajemy również osobę prowadzącą działalność, osobę współpracującą, czy też wspólnika spółki, jeśli podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierzemy pod uwagę osób, które:

  • podlegają ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu (np. zleceniobiorców wykonujących pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez płatnika),
  • cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej,
  • którym wypłacane są wynagrodzenia/świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (tj. w miesiącu, za który składany jest imienny raport miesięczny za daną osobę, nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu nawet przez jeden dzień, za osobę tę powinien zostać złożony imienny raport miesięczny z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX).

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym w okresie od 1 stycznia 2008r. do 30 marca 2008 r. Od 31 marca do 27 kwietnia 2008 r. była niezdolna do pracy z powodu choroby .Potem wróciła do pracy, którą wykonywała bez przerwy, do końca roku. Osobę taką należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych od marca do grudnia 2008 r.

Krok 2: Zliczyć Liczbę ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i podzielić przez liczbę miesięcy

W liczbie miesięcy uwzględnia się tylko te miesiące, w których płatnik co najmniej jeden dzień był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe, a więc w których co najmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Jeśli przez cały rok u danego płatnika w każdym miesiącu ktoś podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, dzielimy zliczoną ilość ubezpieczonych przez 12 miesięcy. Jeżeli w którymś z miesięcy nie było żadnej osoby podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu-wyłączamy ten miesiąc z naszych obliczeń.

W spółce cywilnej, która prowadziła działalność cały 2008 r. jest 3 wspólników. Dwóch z nich podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeden z nich ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. W styczniu spółka nie zatrudniała żadnych pracowników. W lutym zatrudniła 2 pracowników. W marcu kolejnych dwóch. Od kwietnia do czerwca stan zatrudnienia nie uległ zmianie, natomiast na okres od lipca do września zatrudniono dodatkowo 3 zleceniobiorców, którzy podlegali ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu. 31 października zwolniono pracowników, natomiast wspólnik dotychczas podlegający ubezpieczeniom społecznym, od 1 listopada do końca roku podlegał tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Liczba ubezpieczonych w poszczególnych miesiącach kształtowała się więc następująco:

Sty

Luty

Marz

Kwie

Maj

Cze

Lip

Sie

Wrze

Paź

List

Gru

1

3

5

5

5

5

5

5

5

5

W związku z tym, iż w dwóch miesiącach nikt nie podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, będziemy obliczać średnia liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu z 10 miesięcy.

Suma ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2008 r. wynosiła 44.

Średnia liczba ubezpieczonych dla celów ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1.04.2009r. do 31.03.2010r. wynosi:
44:10 = 4,40

Krok 3: Zaokrąglić liczbę ubezpieczonych

Ustalona średnia liczba ubezpieczonych podlega zaokrągleniu do jedności w górę, jeśli końcówka jest większa lub równa 0,5 lub w dół, jeśli jest mniejsza od 0,5. A więc 9,49 to jeszcze 9 osób natomiast wynik 9,5 to już 10 osób.

Jeśli płatnik rozpoczął rozliczanie składek wypadkowych w trakcie roku

W przypadku, kiedy płatnik składek zgłaszany jest w trakcie roku kalendarzowego/składkowego, a więc pomiędzy 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku, liczbę ubezpieczonych ustala się na podstawie ilości osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w pierwszym miesiącu, od którego płatnik składek został zgłoszony w ZUS.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Taką zasadę ta stosujemy tylko dla płatników, którzy:

  • są zgłaszani po raz pierwszy, przy czym przy ustalaniu liczby ubezpieczonych bierze się pod uwagę miesiąc, w którym podlega ubezpieczeniu wypadkowemu pierwszy ubezpieczony,
  • w poprzednim roku kalendarzowym nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, tj. byli zarejestrowani w ZUS, ale w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku nie zgłaszali ani jednej osoby do tego ubezpieczenia,
  • byli skreśleni z krajowego rejestru gospodarki narodowej REGON na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.

Spółka z o.o. rozpoczęła działalność w listopadzie 2008 r. Pierwsi pracownicy zostali zatrudnieni w styczniu 2009 r., było ich dziewięciu. W związku z powyższym Spółka dla ustalenia stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe powinna uwzględnić liczbę ubezpieczonych 9.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11 poz. 74, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z nr 199, po. 1673 z pózn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. nr 200, poz. 1692 z późn. zm.)

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...