Wyciąg z rachunku w OFE a ZUS RMUA - jak sprawdzić, czy na konto wpłynęły składki w prawidłowej wysokości

Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
rozwiń więcej
Na wyciągu z rachunku w OFE widnieje m.in. informacja o dacie przekazania składki, jej wysokości oraz okresie, którego dotyczy.
Coroczny wyciąg z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym zawiera informacje o składach emerytalnych, które zostały przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak sprawdzić, czy przekazane składki wpłynęły w odpowiedniej wysokości?

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) to tzw. II filar obowiązkowego systemu emerytalnego. Zarządzają nimi powszechne towarzystwa emerytalne, które wykonują również obowiązki informacyjne wobec członków OFE.. Jeśli należysz do jednego z nich, na Twój rachunek powinna regularnie wpływać część składki na ubezpieczenie emerytalne a co najmniej raz do roku powinieneś być informowany o stanie rachunku i dokonanych na nim operacjach.

Autopromocja

Zobacz także: Pracodawcy zwolnieni z opłacania składek

Przy sprawdzaniu wysokości składki, jaka powinna wpłynąć na rachunek w OFE, pomocna jest informacja ZUS RMUA, którą każdy pracownik powinien regularnie otrzymywać od pracodawcy. Dokument ten zawiera informację o wysokości podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, składek wypadkowych i chorobowych oraz składki zdrowotnej. Ponadto, widnieje tam informacja o wysokości składek należnych z tytułu wymienionych rodzajów ubezpieczeń. Na rachunek w OFE powinna wpływać część składki emerytalnej finansowanej przez ubezpieczonego równa 7,3% podstawy wymiaru. Podstawą wymiaru jest zwykle wynagrodzenie brutto.

Na wyciągu z rachunku w OFE widnieje m.in. informacja o dacie przekazania składki, jej wysokości oraz okresie, którego dotyczy. Jeśli przekazana na rachunek kwota jest wyższa od 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, nie ma powodów do obaw – Zakład Ubezpieczeń powiększył zapewnie kwotę składki o odsetki należne z tytułu opóźnienia w jej przekazaniu. Jeśli zaś składka przekazana do OFE jest niższa od kwoty wynikającej z ZUS RMUA, należy wyjaśnić zaistniałą sytuację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Polecamy serwis ZUS

Przekazanie składki w niepełnej wysokości może wynikać z błędu ZUS, błędu w dokumentach ubezpieczeniowych sporządzonych przez płatnika lub nieopłacenia całości składki przez pracodawcę. Należy pamiętać, że ZUS RMUA to informacja o składkach należnych a nie faktycznie przekazanych.

Wysokość opłacanej składki warto sprawdzać na bieżąco a nie tylko na podstawie rocznej informacji przesyłanej pocztą.

Większość OFE prowadzi internetowe serwisy dla swoich członków, podobne do serwisów bankowych, które umożliwiają wgląd w stan konta i ostatnie dokonane na nim operacje. Część z funduszy oferuje również usługę informowania członków o każdej składce, która wpłynęła na konto uczestnika – zwykle przez przesyłanie informacji na podany przez ubezpieczonego adres mailowy. 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...