W jaki sposób odwołać się od decyzji ZUSu?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Tryb odwoławczy od decyzji ZUSu reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.
ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z najmniej lubianych instytucji w Polsce. Jego kompetencje to m.in. przyznawanie i obliczanie podstawowych dla człowieka świadczeń, takich jak renty i emerytury i niestety często nie zgadzamy się z decyzją ZUSu. Warto zatem wiedzieć, jak się od takiej decyzji odwołać.

Na wstępie należy podkreślić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzje w zakresie indywidualnych spraw dotyczących w szczególności:

Autopromocja
  1. zgłaszania do ubezpieczeń społecznych,
  2. przebiegu ubezpieczeń,
  3. ustalania wymiaru składek i ich poboru, a także umarzania należności z tytułu składek,
  4. ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  5. wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Zobacz: Do czego przydaje się RMUA?

Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją i chcemy się odwołać, to przede wszystkim musimy przeczytać pouczenie, które znajduje się na końcu każdej decyzji. Znajdują się tam informacje, ile dni mamy na odwołanie i do jakiego sądu należy odwołanie składać. 

Tryb odwoławczy od decyzji ZUSu reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z jej brzmieniem, od decyzji Zakładu przysługuje odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Jest to przepis bardzo lakoniczny, i tak naprawdę niczego nie wyjaśnia, gdyż przepisy postępowania cywilnego również nie są jednakowe dla każdego przypadku, i dla różnych sytuacji przewidują np. różne terminy odwołania. Dlatego tak ważne jest pouczenie, które znajduje się w decyzji.

Kiedy do Prezesa ZUS?

Ustawa określa sytuacje, kiedy od decyzji w ogóle nie można się odwołać do Sądu, a jedynie złożyć wniosek do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy. Ustawa wymienia następujące sytuacje, kiedy nie możemy się odwołać do Sądu:

  1. decyzja w sprawie przyznania świadczenia w drodze wyjątku,
  2. decyzja odmawiająca przyznania świadczenia w drodze wyjątku,
  3. decyzja w sprawie o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Odwołanie do Sądu składa się za pośrednictwem ZUSu, więc może się zdarzyć tak, że ZUS na etapie dostarczenia odwołania już je uwzględni. Niestety częściej zdarzają się sytuacje, że jednak ZUS przekazuje nasze odwołanie do Sądu.

Jak złożyć odwołanie?

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby odwołanie składać na piśmie i żeby zawsze mieć dowód jego złożenia. Więc albo wysyłamy listem poleconym z potwierdzeniem nadania, albo idziemy na biuro podawcze ZUSu, gdzie na naszej kopii pisma powinna zostać przybita pieczątka z datą wpłynięcia do ZUS.
Odwołanie powinno zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest kierowane,
  2. imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby ubezpieczonej, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  3. oznaczenie zaskarżonej decyzji (numer decyzji nadany przez ZUS),
  4. określenie i uzasadnienie zarzutów i wniosków,
  5. dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
  6. żądania dotyczące sposobu rozwiązania sprawy,
  7. odręczny podpis ubezpieczonego.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...