Jak ubiegać się o świadczenia rodzinne po zmianach

Iwona Mackiewicz
rozwiń więcej
Zmieniły się formularze wniosków i dokumentów potrzebnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych. Zmiany polegają m.in. na wprowadzeniu klauzul o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń przez osoby ubiegające się o te świadczenia.

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata odbywa się na wniosek uprawnionych. Są nimi małżonkowie, jedno z małżonków, rodzice, jedno z rodziców, opiekun faktyczny dziecka, opiekun prawny dziecka, osoba ucząca się. Uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz do otrzymania świadczeń jest także pełnoletnia osoba niepełnosprawna lub inna osoba upoważniona do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osoby, na których, zgodnie z przepisami ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny. Osoba występująca o przyznanie świadczeń rodzinnych do wniosku powinna też dołączyć inne dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do tych świadczeń.

Autopromocja

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Złożenie wniosku

Świadczenia rodzinne realizuje organ właściwy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Realizacja świadczeń rodzinnych może być również przekazana do jednostki organizacyjnej gminy, np. do ośrodka pomocy społecznej.

Zaświadczenie albo oświadczenie

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje, że osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia rodzinnego może przedłożyć stosowne zaświadczenie albo oświadczenie jeżeli w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych wymagane jest potwierdzenie:

  • uczęszczania dziecka do szkoły lub szkoły wyższej,
  • wysokości dochodu rodziny lub członków rodziny uzyskanego przez rodzinę lub członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (w tym dochodów, o których mowa w art. 23 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych),
  • wielkości gospodarstwa rolnego,
  • wysokości opłaty za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
  • terminu i okresu, na jaki został udzielony przez pracodawcę urlop wychowawczy, oraz okresów zatrudnienia,
  • zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych,
  • niekorzystania z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
  • braku propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Oświadczenia te składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest zobowiązany do zawarcia w nim klauzuli: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Ponadto w przypadku złożenia oświadczenia potwierdzającego wysokość opłaty za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie osoba występująca o przyznanie świadczenia powinna dołączyć dowód wniesionej opłaty, a w przypadku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, powinna dołączyć również kopię imiennego raportu miesięcznego potwierdzającego odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne.


Nowe formularze

Obecnie obowiązujące wzory wniosków, zaświadczeń, oświadczeń i innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych zostały określone w załącznikach do rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Nowe formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych udostępnia organ właściwy prowadzący postępowanie w sprawie świadczeń rodzinnych.

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje nowy wzór:

  • wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego (zał. nr 1), wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego (zał. nr 15), wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego (zał. nr 16), wniosku o ustalenie prawa do dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka dla osób, które otrzymywały do 1 maja 2004 r. ustalone na siebie świadczenie na podstawie ustawy z 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym – DzU z 1991 r. nr 45, poz. 200 ze zm. (zał. nr 17),
  • oświadczenia o uczęszczaniu dziecka do szkoły (zał. nr 2),
  • oświadczenia o uczęszczaniu dziecka do szkoły wyższej (zał. nr 3),
  • zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodzie członka rodziny podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (zał. nr 4),
  • oświadczenia członka rodziny o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (zał. nr 5),
  • oświadczenia członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (zał. nr 6),
  • oświadczenia członka rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (zał. nr 7),
  • oświadczenia o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (zał. nr 8),
  • oświadczenia członka rodziny o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (zał. nr 9),
  • oświadczenia o terminie i okresie, na jaki został udzielony urlop wychowawczy, oraz o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w stosunku pracy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego (zał. nr 10),
  • oświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych (zał. nr 11),
  • oświadczenia o niekorzystaniu z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym (zał. nr 12),
  • oświadczenia o uczęszczaniu dziecka do szkoły poza miejscem zamieszkania (zał. nr 13),
  • oświadczenia potwierdzającego tymczasowe zameldowanie ucznia poza miejscem zamieszkania (zał. nr 14),
  • wywiadu (zał. nr 18).

W rozporządzeniu został też określony sposób i tryb postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych, sposób i tryb postępowania w sprawach wstrzymywania lub zawieszenia wypłaty tych świadczeń oraz sposób ustalania dochodu uprawniającego do świadczeń rodzinnych.

Podstawa prawna:

  • art. 23 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU nr 298, poz. 1769).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...