Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe

Anna Stykowska-Sikora
rozwiń więcej
Obecny rok składkowy rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 31 marca 2011 r. Pierwsze składki za kwiecień w nowo ustalonej wysokości należy opłacić już w maju.

Zasady określania oraz opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe określa ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (zwane dalej rozporządzeniem).

Autopromocja

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem >>

Należy jednak pamiętać, że od 1 kwietnia 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 marca 2010 r. zmieniające ww. rozporządzenie (zwane dalej nowym rozporządzeniem). Zgodnie z § 1 pkt 2 nowego rozporządzenia uchylony został załącznik nr 2a do rozporządzenia, a załącznikowi nr 2 do rozporządzenia zostało nadane nowe brzmienie.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.

WAŻNE!

Ustaloną na dany rok składkowy wysokość stopy procentowej składki należy odprowadzać za wszystkich ubezpieczonych, którzy podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, bez względu na tytuł do ubezpieczeń.

Sposób ustalania składki

Stopa procentowa składki wypadkowej kształtuje się różnie w zależności od tego, czy:

  • płatnik składek nie podlega wpisowi do rejestru REGON,
  • płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych,
  • płatnik składek podlegający wpisowi do rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON, który za 3 kolejne ostatnie lata kalendarzowe nie miał obowiązku złożenia informacji ZUS IWA, zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych (średniomiesięcznie w ubiegłym roku),
  • płatnik składek podlegający wpisowi do rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON, który za 3 kolejne ostatnie lata kalendarzowe miał obowiązek złożenia informacji ZUS IWA, zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych (średniomiesięcznie w ubiegłym roku).

I tak:

  • płatnik składek, który nie podlega wpisowi do rejestru REGON, opłaca składkę na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej wynoszącej 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla wszystkich grup działalności (najwyższa stopa procentowa wynosi nadal 3,33% – stąd płatnik składek należący do tej grupy powinien nadal opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,67% (połowa ww. stopy) podstawy wymiaru – niezależnie od liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego);
  • płatnik składek, który w 2009 r. w przeliczeniu na miesiąc zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób, w nowym okresie składkowym 2010/2011 opłaca składkę na ubezpieczenie wypadkowe w ryczałtowej wysokości 1,67% podstawy wymiaru;
  • płatnik składek, który podlega wpisowi do rejestru REGON, który w 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób (średnio na miesiąc) i nie składał druku ZUS IWA za 3 ostatnie, kolejne lata kalendarzowe (2007, 2008 i 2009), opłaca składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej dla grupy działalności, do której należy. Grupy działalności i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla tych grup zostały określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Grupę działalności, do której należy płatnik składek, trzeba natomiast ustalić na podstawie rodzaju przeważającej działalności płatnika według Polskiej Klasyfikacji Działalności (na podstawie dwóch pierwszych cyfr kodu PKD aktualnego na dzień 31 grudnia 2009 r.);
  • płatnik, który zgłasza do ubezpieczeń więcej niż 9 osób i składał druk ZUS IWA za ostatnie 3 lata, opłaca składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej przez ZUS na podstawie danych przekazanych przez płatnika składek w informacjach ZUS IWA dotyczących:
    – poszkodowanych w wypadkach przy pracy – ogółem,
    – poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,
    – osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

Kalkulator składki wypadkowej >>

Wysokość stopy procentowej oblicza się w takim przypadku jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek.

WAŻNE!

O wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym ZUS powinien zawiadomić płatnika składek nie później niż do 20 kwietnia 2010 r. Jeżeli płatnik nie otrzyma zawiadomienia do 30 kwietnia 2010 r., powinien zwrócić się do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS o podanie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Liczba ubezpieczonych

Liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w ZUS co najmniej 1 dzień. W obliczeniach płatnik powinien uwzględniać jedynie te miesiące, w których zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej 1 osobę. Ustaloną liczbę ubezpieczonych płatnik powinien zaokrąglić do jedności w górę – gdy z obliczeń zostaje końcówka 0,5 i więcej, a w dół – gdy zostaje końcówka mniejsza niż 0,5.

W obliczeniach nie uwzględnia się osób, które:

  • nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu,
  • przez cały miesiąc przebywały na urlopie wychowawczym, bezpłatnym,
  • pobierały zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
  • odbywały zasadniczą służbę wojskową

oraz tych, za które za dany miesiąc zostały rozliczone składki lub wykazane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli płatnik zgłosił się w ZUS jako płatnik składek w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2010 r., liczbę ubezpieczonych ustala się od miesiąca, od którego płatnik składek został zgłoszony do ZUS.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (DzU nr 50, poz. 304),
Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...