Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach

Piotr Matwiejczyk
rozwiń więcej
Przepisy prawa pracy nie zawierają przepisów rozstrzygających wprost, kiedy pracownik ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Jedyny wyjątek stanowią szkolenia dotyczące bhp.

Postęp w zakresie technologii oraz rozwiązań organizacyjnych wymusza na pracownikach stałe podnoszenie posiadanych kwalifikacji. Oczywiście w znacznej mierze pracownicy podnoszą swoje wykształcenie w ramach czasu prywatnego i na własny koszt. Jednak znacznie częściej szkolenia niezbędne do wykonywania pracy organizowane są przez pracodawcę.

Autopromocja

Szkolenia bhp

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W szczególności pracownik jest obowiązany brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym. Umożliwienie spełnienia tego obowiązku spoczywa na pracodawcy, który powinien zapewnić pracownikowi stosowne przeszkolenie przed dopuszczeniem do pracy, a także szkolenie okresowe już w trakcie świadczenia pracy.

Czy szkolenie należy zindywidualizować? >>

Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zaliczane są do czasu pracy, a ich koszty obciążają pracodawcę. Konsekwencją braku przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest bezwzględny zakaz dopuszczenia pracownika do pracy.

Szkolenia w trakcie godzin pracy

W czasie pracy wynikającym z ustalonego harmonogramu pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy i jest zobowiązany wykonywać polecenia pracodawcy, jeśli dotyczą pracy, a nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. 

Czy opłaca się szkolić pracowników w czasie kryzysu? >>

A zatem jeżeli pracodawca poleca pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu, które spełnia powyższe warunki i ma miejsce w godzinach pracy, pracownik jest zobowiązany do uczestniczenia w szkoleniu.


Szkolenia w czasie wolnym od pracy

W pracy pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń przełożonych, jeżeli polecenia te dotyczą pracy i nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Przez pojęcie „polecenia dotyczące pracy” należy rozumieć jedynie te polecenia, które odnoszą się do bieżącego kierowania i nadzorowania oraz wykonywania pracy. Są również polecenia, których możliwość wydania wynika z przepisów prawa pracy (np. polecenie uczestniczenia w szkoleniach bhp poza czasem pracy wynikającym z indywidualnego rozkładu czasu pracy).

Pojęcia „polecenia dotyczące pracy” nie można rozumieć dowolnie, a tym bardziej rozszerzać go w sposób nieuprawniony. A zatem jeżeli uczestnictwo w szkoleniach organizowanych poza czasem pracy wynikającym z indywidualnego rozkładu czasu pracy nie stanowi obowiązku pracowniczego (np. uczestnictwa w szkoleniach bhp), to pracownik ma prawo do odmowy uczestniczenia w takim szkoleniu. Udział w szkoleniu, którego czas wykracza poza czas pracy wynikający z indywidualnego rozkładu czasu pracy, może mieć jedynie charakter propozycji – oferty skierowanej do pracownika, a pracodawca nie może wyciągać konsekwencji wobec pracownika z powodu odmowy udziału w szkoleniu (np. ukarać go karą porządkową czy też wypowiedzieć na tej podstawie stosunek pracy).

Odmowę uczestnictwa pracownika w szkoleniach pracodawca może wziąć pod uwagę przy przyznawaniu nagród finansowych, dokonywaniu okresowej oceny pracowniczej czy też awansowaniu pracownika na wyższe stanowisko. W praktyce pracownik może wówczas nie otrzymać nagrody, zostać pominięty przy awansach, a jego ocena może być odpowiednio obniżona.

Możliwość nałożenia obowiązku odbywania szkoleń

Pracodawca może jednak nałożyć na pracownika obowiązek odbywania określonych szkoleń.

Obowiązek taki może wynikać z:

  • postanowień przyjętych w indywidualnej umowie o pracę,
  • przepisów obowiązującego u pracodawcy regulaminu pracy,
  • uregulowań zawartych w układzie zbiorowym pracy, którym objęty jest pracodawca.

W takich przypadkach udział w szkoleniu będzie dla pracownika wypełnianiem ciążącego na nim obowiązku, a w razie braku jego realizacji pracodawca będzie mógł zastosować wobec pracownika kary porządkowe, wypowiedzieć umowę o pracę, a nawet – w skrajnych przypadkach – rozwiązać ją bez wypowiedzenia.

Bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia zagrażająca istotnym interesom pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (wyrok SN z 12 czerwca 1997 r., I PKN 211/97).


Może również dojść do sytuacji, gdy dalsze zajmowanie przez pracownika dotychczasowego stanowiska będzie wymagało uzyskania dodatkowych kwalifikacji przez uczestniczenie w szkoleniu. Jeżeli pracownik odmówi uczestniczenia w takim szkoleniu i w konsekwencji nie uzupełni posiadanych kwalifikacji, pracodawca będzie mógł wypowiedzieć mu obowiązujące go warunki pracy lub płacy.

W przypadku gdy uczestnictwo w szkoleniu stanowi realizację obowiązku pracowniczego, to czas szkolenia powinien zostać w całości wliczony do czasu pracy. Czas szkolenia wykraczający poza „normalne” godziny pracy pracownika będzie pracą w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca będzie musiał zrekompensować bądź przez oddanie pracownikowi czasu wolnego bądź wypłatę wynagrodzenie wraz z odpowiednimi dodatkami. Jeżeli pracodawca zamierza organizować szkolenie w niedzielę, musi również wziąć pod uwagę przepisy Kodeksu pracy odnoszące się do możliwości świadczenia pracy w tym dniu.

Konsekwencją wliczenia czasu szkolenia do czasu pracy jest również fakt, że odmowa udziału w szkoleniu powoduje konieczność jej usprawiedliwienia zgodnie ogólnie przyjętymi zasadami usprawiedliwiania nieobecności.

Szkolenie i delegacja

Powstanie po stronie pracodawcy obowiązku zwrotu pracownikowi kosztów podróży jest zależne od charakteru uczestnictwa w szkoleniu. Jeżeli udział w szkoleniu wynika z polecenia przełożonego, to powinien zostać potraktowany jako podróż służbowa. Pracownik ma wtedy prawo do otrzymania z tego tytułu zwrotu kosztów podróży, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków na zasadach określonych przepisami obowiązującymi u danego pracodawcy.

Jeżeli natomiast wyjazd na szkolenie nie wynika z polecenia służbowego, to brak jest podstaw do zwrotu pracownikowi takich kosztów. Ponieważ pracownik bierze udział w szkoleniu z własnej woli, powinien też sam pokryć koszty z tym związane.

Podstawa prawna:

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...