Wszczęcie postępowania o przyznanie emerytury

Andrzej Lewandowski
rozwiń więcej
Postępowanie w sprawach emerytur przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wszczynane jest na wniosek osoby zainteresowanej bądź też z urzędu.

Podstawowym trybem jest postępowanie na wniosek. Za wniosek uważa się zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu żądanie przyznania świadczenia, jak również wznowienia postępowania w sprawie już rozstrzygniętej prawomocną decyzją.

Autopromocja

Wniosek osoby zainteresowanej powinien zawierać:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • miejsce zamieszkania,
  • wskazanie rodzaju świadczenia, o które się ubiega,
  • podpis osoby uprawnionej do zgłoszenia wniosku.

Wniosek o wznowienie postępowania może być zgłoszony wyłącznie na piśmie.

Do wniosku powinny być dołączone – w zależności od rodzaju żądanych świadczeń – odpowiednie dokumenty lub oświadczenia stwierdzające okoliczności uzasadniające przyznanie tego świadczenia.

Zgłoszenie wniosku

Dla wygody osób zainteresowanych ZUS opracował formularz wniosku o emeryturę o symbolu ZUS Rp-1E. Dopuszczalne jest także zgłoszenie wniosku w innej formie niż z wykorzystaniem tego formularza.

Wniosek może być zgłoszony przez osobę zainteresowaną bądź też jej pełnomocnika, przy czym pełnomocnik może działać w imieniu zainteresowanego, jeżeli sprawa nie wymaga osobistego działania zainteresowanego. Pełnomocnikiem zainteresowanego może być każda osoba fizyczna, która nie jest ograniczona w zdolności do czynności prawnych, jeżeli działa na podstawie pełnomocnictwa.

Za pełnomocnika uważa się również:

  • członka najbliższej rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • opiekuna społecznego,
  • przedstawiciela zakładu pracy, organizacji związkowej lub instancji związkowej,
  • przedstawiciela właściwego organu wojskowego,
  • przedstawiciela związku inwalidów, emerytów i rencistów, jeżeli działają oni za zgodą zainteresowanego.

Pełnomocnictwo lub wspomniana zgoda powinny być udzielone przez zainteresowanego na piśmie lub dane do protokołu. Nie ma zatem wymogu, aby były one sporządzone w formie notarialnej.

Wniosek o emeryturę lub rentę może być wycofany, jednak nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. W razie wycofania wniosku postępowanie w sprawie świadczeń podlega umorzeniu.

Emerytura z urzędu

Ustalanie emerytury z urzędu następuje przede wszystkim w przypadku przyznawania emerytury osobie, która osiąga powszechny wiek emerytalny – pobierającej rentę z tytułu niezdolności do pracy albo uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego.


Wnioski w sprawie przyznania świadczeń zgłasza się w organie rentowym bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek, jednak ta ostatnia możliwość nie dotyczy wniosków o tzw. emeryturę ze zreformowanego systemu przysługującą w powszechnym wieku emerytalnym oraz tzw. emeryturę mieszaną, ustalaną na podstawie art. 183 ustawy emerytalnej.

Złożenie wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym przez członka otwartego funduszu emerytalnego oznacza jednocześnie złożenie wniosku o ustalenie okresowej emerytury kapitałowej.

Właściwość organów

Osobom zamieszkałym w Polsce decyzje w sprawach świadczeń wydają i świadczenia te wypłacają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

W odniesieniu do osób zamieszkałych za granicą właściwość organu rentowego zależy od tego, czy dany kraj (w którym mieszka zainteresowana osoba) ma podpisaną z Polską umowę międzynarodową w przedmiocie ubezpieczeń społecznych. Tak więc osobom zamieszkałym w państwach, z którymi Polski nie łączy taka umowa, decyzje w sprawach świadczeń wydają i świadczenia te wypłacają organy rentowe właściwe ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce osoby zainteresowanej.

Decyzje w sprawie świadczeń wydają i świadczenia te wypłacają wyznaczone przez Prezesa Zakładu jednostki organizacyjne ZUS osobom :

  • zamieszkałym za granicą w państwach, z którymi Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, lub
  • posiadającym okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w tych państwach.

Można wyróżnić w tym zakresie jednostki właściwe do rozpatrywania wniosków o emeryturę z zastosowaniem unijnych rozporządzeń z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz rozpatrywania wniosków o emeryturę z zastosowaniem bilateralnych umów w dziedzinie ubezpieczeń społecznych zawartych przez Polskę z innymi krajami.

Zgłoszenie wniosków o świadczenia podlegające koordynacji na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów unijnych może też zwykle być dokonywane przez osoby zamieszkałe w Polsce za pośrednictwem placówki ZUS najbliższej miejsca zamieszkania, która przekaże do rozpatrzenia wniosek do właściwej jednostki ZUS.

Jeśli osoba mieszka za granicą w takim państwie, wniosek może zgłosić za pośrednictwem zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej, która przekaże go do ZUS.

W przypadku zgłoszenia wniosku o emeryturę przez osobę posiadającą także okresy ubezpieczenia albo zamieszkiwania w państwach członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Szwajcarii lub w innych państwach, z którymi Polskę łączy umowa, zgłoszenie wniosku powoduje zwykle automatyczne wszczęcie postępowania także o zagraniczne świadczenia emerytalne.

Podstawa prawna:

  • załącznik 2 do rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUrz WE L 74 z 27.03.1972 r., s. 1 i nast. ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...