Wynagrodzenie pracowników młodocianych

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę zawartych w celu przygotowania zawodowego może zostać określone na poziomie dużo niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane dla innych pracowników.

Młodocianym w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, ale jeszcze nie ukończyła lat 18.

Autopromocja

Pracodawca może zatrudnić tylko młodocianego, który:

  • ukończył co najmniej gimnazjum,
  • przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że dana praca nie zagraża jego zdrowiu.

W stosunku do pracowników młodocianych możemy wyróżnić 2 rodzaje zatrudnienia:

  • w ramach „normalnego” stosunku pracy (z zastrzeżeniem jednak, że młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego),
  • na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Pracodawca może zatrudniać osoby, które nie spełniają powyższych warunków tylko w drodze wyjątku. Określa je rozporządzenie w sprawie przypadków, w których wyjątkowo dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.

Szczególne przepisy dotyczące wysokości wynagrodzeń dotyczą tylko młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Młodociani zatrudnieni w ramach normalnego stosunku pracy podlegają powszechnie obowiązującym przepisom w zakresie ustalania i wysokości otrzymywanych poborów. Będą to m.in. przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego mają prawo do wynagrodzenia za swoją pracę, które nie jest jednak tożsame z wynagrodzeniem dorosłych pracowników. Wynika to z tego, że głównym założeniem tego zatrudnienia nie jest uzyskanie pieniędzy za wykonaną pracę, ale zdobycie przez młodocianego przygotowania zawodowego.

W związku z tym pracodawca ma tutaj inne obowiązki niż wobec ogółu zatrudnionych i trudno byłoby wymagać od niego jeszcze wypłacania młodocianym takich samych pensji jak innym pracującym na jego rzecz osobom.


W okresie nauki zawodu młodocianemu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu wysokości tego wynagrodzenia (§ 19 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania).

Stosunek procentowy wynosi:

  • nie mniej niż 4% - w pierwszym roku nauki (tyle też przysługuje młodocianemu odbywającemu przyuczenie do wykonywania określonej pracy - przez cały okres trwania przyuczenia),
  • nie mniej niż 5% - w drugim roku nauki,
  • nie mniej niż 6% - w trzecim roku nauki.

Przykład

Czy młodocianemu zatrudnionemu w celu przygotowania zawodowego należy zmieniać wynagrodzenie po każdym kwartale?

Tak, w przypadku gdy pracodawca określił wynagrodzenie na najniższym możliwym poziomie i wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w czasie danego kwartału wzrosła. W sytuacji gdy wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika młodocianego przewyższało kwotę minimalną - a jest to jak najbardziej dopuszczalne, tyle że pracodawca otrzyma refundację w granicach narzuconych przez przepisy - nie ma obowiązku odpowiedniego jego podwyższania.

Istotne dla pracodawcy jest to, że może uzyskać refundację wypłaconych pracownikom młodocianym zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego wynagrodzeń oraz opłaconych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość refundacji jest ograniczona - nie może przekraczać wysokości wynagrodzenia ustalonego na wyżej wskazanych zasadach oraz opłacanych od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia społeczne.


W uchwale z 15 lipca 1986 r. (III PZP 40/86) Sąd Najwyższy orzekł, że zobowiązanie się młodocianego w umowie o pracę w celu przygotowania zawodowego do zwrotu kosztów kształcenia w razie zawinionego przez niego nieukończenia szkoły uzasadnia roszczenie zakładu pracy o zwrot tych kosztów.

Sąd stwierdził w uzasadnieniu tej uchwały, że umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna określać w szczególności rodzaj i czas trwania przygotowania zawodowego oraz wysokość wynagrodzenia. Z przepisu tego wynikają 2 wnioski. Po pierwsze, omawiana umowa ma charakter umowy o pracę, a po drugie, warunki, jakim powinna odpowiadać, zostały przez Kodeks pracy wskazane przykładowo, a nie wyczerpująco, o czym świadczy zawarta w art. 195 § 1 k.p. wzmianka „w szczególności”.

WAŻNE!

Wynagrodzenie młodocianego podlega takiej samej ochronie jak wynagrodzenie pracownika dorosłego. Należy pamiętać m.in. o terminowej wypłacie wynagrodzenia.

Składki

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego pozostają w stosunku pracy, a zatem podlegają ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak wszyscy pozostali pracownicy. Obowiązkowo podlegają więc ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest uzależniona od występujących zagrożeń i wynosi od 0,67% do 3,60% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna:


Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...