Dokształcanie pracowników - niekonstytucyjne

Michał Culepa
rozwiń więcej
W ciągu najbliższych miesięcy wszystkich pracodawców czeka kolejna zmiana przepisów - tym razem dotycząca warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych - jest to jedna z podstawowych zasad prawa pracy, zawarta w art. 17 k.p. Bardziej szczegółowych regulacji Kodeks pracy w tej kwestii nie zawiera, odsyłając przez art. 103 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.), które w szeroki sposób regulują kwestie m.in. finansowania przez pracodawców dokształcania pracowników, sposobów i form podnoszenia kwalifikacji przez pracowników oraz zobowiązań zatrudnionych wobec pracodawców, którzy partycypowali w kosztach kształcenia.

Autopromocja

Wszystkie te uregulowania staną się jednak w ciągu najbliższego roku nieaktualne, a to za sprawą niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który podważył podstawę prawną wydania wspomnianego rozporządzenia. Stało się to wskutek wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO, analizując przepis art. 103 k.p., doszedł do wniosku, że nie spełnia on standardów legislacyjnych. Kwestionowany przepis zawiera bowiem wyłącznie stwierdzenie, że pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych w zakresie i na warunkach ustalonych, w drodze rozporządzenia. Upoważnienie w nim zawarte nie zawiera wytycznych określonych w Konstytucji RP dotyczących treści aktu oraz w sposób nazbyt szeroki określa zakres spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu. RPO w uzasadnieniu wniosku wskazał, że organy upoważnione do wydania rozporządzenia (MPiPS oraz MEN), korzystając z tak ogólnego upoważnienia, w sposób całościowy uregulowały kwestie związane z ułatwianiem przez pracodawców podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Z przyznanego im uprawnienia skorzystały w sposób szeroki i niczym nieograniczony, rozdzielając przy tym w sposób niekontrolowany różnego rodzaju prawa i obowiązki.

Trybunał podzielił wątpliwości rzecznika i uznał sporny przepis za niezgodny z Konstytucją RP. W efekcie tego walor konstytucyjności utraciło także wspomniane wyżej rozporządzenie z 1993 r. Jednak Trybunał, zdając sobie sprawę z katastrofalnych skutków, jakie wywołałoby nagłe uchylenie przepisu, odroczył moc obowiązującą wyroku o 12 miesięcy od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wszystko to powoduje, że pracodawcy mogą jeszcze przynajmniej do końca marca 2010 r. funkcjonować bez zmian - przez ten okres będą obowiązywać przepisy dotychczasowe. Nie trzeba się też obawiać kwestionowania zawartych już umów dotyczących zwrotu kosztów kształcenia i podnoszenia kwalifikacji. Nadal pracownicy będą mogli korzystać np. z urlopów szkoleniowych, a pracodawca może żądać od zatrudnionych, aby po ukończeniu szkół przepracowali w firmie przez określony czas pod rygorem zwrotu wydatków poniesionych za pracownika.

Istotne jest jednak, że już niedługo dotychczasowe przepisy rozporządzenia z 1993 r. zostaną zastąpione zupełnie nową regulacją. Jaką - tego jeszcze nie wiadomo, ale wobec wyraźnych wskazań Trybunału Konstytucyjnego dotyczących nieprawidłowości legislacyjnych należy przypuszczać, że Kodeks pracy poszerzony zostanie o wiele przepisów dotyczących ułatwień w podnoszeniu kwalifikacji.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r., sygn. K 28/08.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...