Choroba pracownika - problem pracodawcy

Monika Frączek
rozwiń więcej
Kodeks pracy daje pracownikowi zwolnionemu bez jego winy możliwość powrotu do pracy po zakończeniu choroby, która spowodowała rozwiązanie umowy.

W miarę swoich możliwości pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika, którego zwolnił w trybie art. 53 k.p., a który w ciągu 6 miesięcy od zwolnienia zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn (art. 53 § 5 k.p.). Uprawnienie to przysługuje tylko temu pracownikowi, który, zgłaszając się do pracodawcy, jest zdolny do pracy.

Autopromocja

WAŻNE!

Artykuł 53 § 5 k.p. stosuje się odpowiednio do pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli zgłosi pracodawcy swój powrót niezwłocznie po wyczerpaniu tego świadczenia, choćby nastąpiło to po upływie 6 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy (art. 20 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby lub macierzyństwa).

Kodeks pracy nie definiuje, jak należy oceniać możliwości pracodawcy dotyczące ponownego zatrudnienia pracownika. Pomocne jest więc orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok z 12 stycznia 1998 r., I PKN 459/97). Wynika z niego, że oceniając możliwość ponownego zatrudnienia pracownika, który został zwolniony na podstawie art. 53 k.p., należy uwzględniać zarówno okoliczności dotyczące pracodawcy, jak i tego pracownika. Może się okazać, że pracodawca po zwolnieniu pracownika zatrudnił na stałe jego dotychczasowego zastępcę, a nie ma innego wolnego stanowiska pracy.

Pracodawca musi być jednak przygotowany na to, że pracownik może skierować przeciw niemu sprawę do sądu pracy, twierdząc, że ten ma możliwość ponownego zatrudnienia, ale bezzasadnie nie chce tego uczynić.


Jeżeli pracodawca nie udowodni przed sądem braku możliwości ponownego zatrudnienia pracownika i pracownik wygra spór, będzie miał w stosunku do pracodawcy roszczenie o:

  • nawiązanie stosunku pracy,
  • odszkodowanie za okres pozostawania bez pracy od chwili zgłoszenia się w terminie 6 miesięcy od dnia zwolnienia.

Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z 10 września 1976 r., I PZP 48/76.

Okres choroby nie zmniejsza wymiaru urlopu

Tak jak długo trwa stosunek pracy chorego pracownika, tak długo nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego. Okres długotrwałej choroby nie jest wymieniony w art. 1552 k.p. razem z okresami nieobecności powodującymi proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego (jak np. okres trwającego dłużej niż miesiąc urlopu bezpłatnego). A zatem przez okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, a także przez ewentualne pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli dojdzie do zwolnienia pracownika w trybie art. 53 k.p., pracodawca będzie musiał zapłacić mu ekwiwalent za urlop proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Ponadto pracownik może po okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego skorzystać od razu z urlopu wypoczynkowego bez konieczności poddania się badaniom kontrolnym i uzyskania zaświadczenia o zdolności do pracy. W ocenie Sądu Najwyższego nie można uznać, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich (wyrok SN z 28 marca 2008 r., II PK 214/07).


Częste choroby przyczyną wypowiedzenia

Odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, pozbawiające pracodawcę prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 3 k.p., musi dotyczyć pracy, co do której uprzednio orzeczono niezdolność jej wykonywania, a nie innej pracy lub tej samej pracy, ale w innych warunkach (wyrok SN z 18 kwietnia 2001 r., I PKN 357/00).

Jeżeli długotrwałe i wyjątkowo częste nieobecności w pracy spowodowane chorobą pociągają za sobą koszty finansowe i organizacyjne związane z zapewnieniem zastępstwa na czas nieobecności pracownika, co do zasady, pracodawca może go zwolnić za wypowiedzeniem, jeżeli odzyska już zdrowie i wróci do pracy.

Nie ma ani przepisu, ani wyroku Sądu Najwyższego, który odpowiadałby na pytanie, jak długa i częsta musi być absencja chorobowa pracownika, żeby uzasadniała wypowiedzenie umowy o pracę. Zależy to od konkretnej sytuacji faktycznej. Trzeba jednak pamiętać, że w razie sporu przed sądem pracy to pracodawca musi udowodnić, że miał prawdziwy powód do zwolnienia pracownika. Musi więc mieć przygotowane dokumenty, np. zestawienie, ile zostało wypłacone za nadgodziny pracowników, którzy pracowali dłużej z powodu częstych nieobecności tego pracownika, czy wykaz kosztów poniesionych na badania wstępne, szkolenia bhp i pensje pracowników zatrudnianych na zastępstwo, dokumenty wskazujące na koszt skorzystania z usług agencji pracy tymczasowej.

Długotrwałe nieobecności w pracy spowodowane chorobą, które zdarzają się danemu pracownikowi częściej niż pozostałym, a przy tym szkodzą interesom pracodawcy i pociągają za sobą koszty po stronie pracodawcy, uprawniają do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z tego powodu (wyrok SN z 4 grudnia 1997 r., I PKN 422/97, wyrok SN z 21 października 1999 r., I PKN 323/99).

Nie można jednak z powodu długotrwałych lub częstych chorób zwolnić pracownika z dłuższym stażem, który sumiennie wykonywał swoje obowiązki. Dowodem na sumienne wykonywanie obowiązków przez pracownika jest m.in. fakt, że np. awansował, zawsze otrzymywał premie uzależnione od wyników pracy itp. Jak podkreśla Sąd Najwyższy, jakkolwiek długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, to jednak takie wypowiedzenie może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego w sytuacji, gdy dotyczy długoletniego pracownika nienagannie wykonującego dotąd swoje obowiązki pracownicze (wyrok SN z 21 stycznia 2003 r., I PK 96/02).

Podstawa prawna:

  • art. 53, 1552 Kodeksu pracy,
  • art. 20 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby lub macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • orzeczenia Sądu Najwyższego:

- z 28 marca 2008 r. (II PK 214/07, niepubl.),

- z 12 stycznia 1998 r. (I PKN 459/97, OSNP 1998/22/656),

- z 10 września 1976 r. (I PZP 48/76, OSNC 1977/4/65),

- z 18 kwietnia 2001 r. (I PKN 357/00, OSNP 2003/2/40),

- z 4 grudnia 1997 r. (I PKN 422/97, OSNP 1998/20/600),

- z 21 października 1999 r. (I PKN 323/99, OSNP 2001/5/157),

- z 21 stycznia 2003 r. (I PK 96/02, M.P.Pr. - wkł. 2004/2/5).

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...