Ochrona szczególna czasu pracy

Ochrona szczególna czasu pracy – oznacza zakaz zatrudniania określonych grup pracowników w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobę, w równoważnym czasie pracy we wszystkich jego odmianach, w czasie pracy w ruchu ciągłym lub przy pracach, które nie mogą być wstrzymane ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, oraz w czasie pracy w skróconym tygodniu pracy lub czasie pracy weekendowej.

Autopromocja

Zakaz przekraczania 8-godzinnej dobowej normy czasu pracy ustanowiony został ze względu na przyczynę dotyczącą:

  • pracodawcy – tzn. w razie przekroczenia na danym stanowisku najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia (określonych na podstawie wskaźników czynników szkodliwych dla zdrowia wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy – DzU nr 217, poz. 1833 ze zm.),
  • pracownika – tzn. w przypadku ciąży pracownicy lub sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 4.

Analogiczny zakaz dotyczy również pracownika młodocianego.

Natomiast zakaz przekraczania 8-godzinnej normy dobowej i 40-godzinnej normy tygodniowej odnosi się też do pracownika niepełnosprawnego z zastrzeżeniem, że w przypadku gdy jest to osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 37 godzin tygodniowo. Od tej reguły istnieje jednak odstępstwo, tj. zakaz nie obowiązuje w stosunku do osoby zatrudnionej przy pilnowaniu oraz na wniosek pracownika, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub w razie jego braku – lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem wyrazi na to zgodę.

Wspomniane zakazy mają charakter bezwzględny (nie wolno stosować wymiaru przekraczającego 8 godzin bez względu na to, czy pracownicy wyrażą zgodę na przekroczenie tego wymiaru czy też nie). Nie dotyczy to jedynie zakazu dotyczącego pracownicy (pracownika) sprawującej opiekę nad dzieckiem do lat 4. Zakaz może być uchylony w przypadku wyrażenia zgody przez pracownika na zatrudnianie go w rozkładach czasu pracy dopuszczających przekroczenie 8-godzinnej normy dobowej. Ponieważ przepisy prawa pracy nie określają formy, w jakiej zgoda ta powinna być wyrażona, przyjmuje się, że każda forma jest dopuszczalna – do celów dowodowych postuluje się dla tego typu czynności formę pisemną.

Jeżeli pracodawca uzyska wiadomość co do okoliczności, że jego pracownica jest w ciąży, niezwłocznie powinien zaprzestać jej zatrudniania w wymiarze ponad 8 godzin na dobę. Dotyczy to również sytuacji powzięcia wiadomości o stwierdzeniu wystąpienia w zakładzie przekroczenia wskaźnika dopuszczalnej wartości czynnika, którego oddziaływanie na pracowników może spowodować ujemne zmiany w ich stanie zdrowia. W przypadku pracowników opiekujących się dzieckiem od ukończenia przez nie 4. roku życia zakaz wiąże pracodawcę od chwili złożenia przez nich oświadczenia o niekorzystaniu z przysługującego im uprawnienia.

Ponieważ oboje rodzice mogą sprawować opiekę nad dzieckiem, zakaz zatrudniania pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 odnosi się zarówno do pracownicy, jak i pracownika. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, odnosi się on do jednego z nich.

Za czas nieprzepracowany w związku z tym zakazem pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia, przy którego wyliczeniu stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, przy czym składniki wynagrodzenia określane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...