Odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu

Odszkodowanie w razie naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu – to świadczenie przysługujące pracownikowi na podstawie art. 183d k.p. w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Autopromocja

Ustalając wysokość odszkodowania, sąd pracy powinien uwzględniać rodzaj i intensywność działania dyskryminacyjnego oraz jego skutki dla pracownika.

Pracodawca musi się liczyć z obowiązkiem wypłaty odszkodowania nawet w sytuacji, kiedy naruszył zasadę równego traktowania wobec osoby, która nie jest jego pracownikiem, co wynika z literalnego brzmienia przepisu.

Oznacza to, że z roszczeniem może wystąpić osoba, z którą w procesie rekrutacji nie doszło do zawarcia umowy o pracę, a nawet osoba świadcząca na rzecz danego pracodawcy pracę na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych.

Zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu odnosi się do każdej formy zatrudnienia, nie tylko do stosunku pracy.

Charakterystyczne jest, że to odszkodowanie może stanowić jedną z kilku sankcji, jakie wobec pracodawcy może wyciągnąć pracownik za tego typu praktyki. Obok odszkodowania przysługuje mu:

  • prawo do rozwiązania przez pracownika umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 § 11 k.p.),
  • prawo do ustalenia istnienia stosunku pracy o określonej treści (art. 189 k.p.c.), np. w razie potrzeby ustalenia właściwego wynagrodzenia, jeżeli zostało ono bezpodstawnie zaniżone,
  • roszczenie z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...