Odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna – to świadczenie przysługujące wszystkim pracownikom w związku z przejściem na emeryturę. Należy się od pracodawcy, u którego ustaje stosunek zatrudnienia. Przepisy Kodeksu pracy wskazują wyłącznie minimalną wysokość odprawy (1-miesięczne wynagrodzenie). Postanowienia natomiast układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania czy nawet indywidualnych umów o pracę mogą ustanawiać odprawy w wyższej wysokości.

Autopromocja

Odprawa emerytalna przysługuje bez względu na rodzaj umowy.

Nabycie prawa do odprawy emerytalnej jest niezależne od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi także w razie przejścia na wcześniejszą emeryturę.

W przypadku gdy pracownik był zatrudniony u kilku pracodawców, odprawa emerytalna przysługuje od każdego z pracodawców, zawsze ma ona jednak charakter jednorazowy – pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. W rozumieniu prawnym można przejść na emeryturę tylko raz w życiu. Raz nabyte i stwierdzone w decyzji organu ubezpieczeniowego prawo do emerytury ustaje dopiero ze śmiercią uprawnionego. Natomiast w rozumieniu faktycznym można przechodzić na emeryturę kilka razy w życiu, gdy podejmuje się na emeryturze zatrudnienie, a następnie ponownie z niego rezygnuje.

Wysokość odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

Roszczenie o wypłatę odprawy emerytalnej staje się wymagalne w dniu rozwiązania umowy o pracę z uprawnionym do niej pracownikiem:

  • jeżeli w chwili ustania stosunku pracy uprawnienia pracownika są stwierdzone decyzją organu ubezpieczeniowego,
  • z chwilą ustalenia uprawnień pracownika przez organ ubezpieczeniowy po ustaniu stosunku pracy.

Pracodawca nie ma obowiązku ustalania uprawnień pracownika do emerytury. Nabycie prawa do odprawy uzależnione jest zatem od zrezygnowania ze świadczenia pracy w związku z przejściem na emeryturę, a nie tylko od uzyskania uprawnień emerytalnych.

Przepisy wymagają, aby ustanie stosunku pracy pozostawało w związku z przejściem na emeryturę. Po pierwsze, musi zachodzić związek czasowy między ustaniem stosunku pracy a rozpoczęciem korzystania z uprawnień emerytalnych, a po drugie – musi istnieć związek funkcjonalny między tymi faktami.

Przejście na emeryturę zależy wyłącznie od woli pracownika. Tylko on może wystąpić do organu ubezpieczeniowego o wydanie decyzji emerytalnej.

Sposób ustania stosunku pracy nie ma znaczenia dla nabycia prawa do odprawy. Może to być rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron, wypowiedzenie umowy o pracę przez jedną ze stron, a nawet upływ czasu, na jaki była zawarta umowa na czas określony. Przejście na emeryturę nie musi być wyłączną czy jedyną przyczyną ustania stosunku pracy. Wyjątek stanowi art. 52 k.p., regulujący rozwiązanie stosunku pracy w tzw. trybie dyscyplinarnym, który wyłącza prawo do odprawy.

Wypłacenie odprawy powinno być odnotowane w świadectwie pracy, stanowi bowiem informację niezbędną do ustalenia uprawnień pracowniczych, a fakt otrzymania odprawy przesądza o braku uprawnień do tej odprawy od innego pracodawcy.

Odprawa ma z założenia ułatwić pracownikowi przystosowanie się do nowych warunków życia po ustaniu aktywności zawodowej.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...