Odpowiedzialność regresowa

Odpowiedzialność regresowa – to jeden z rodzajów odpowiedzialności materialnej pracownika, niekiedy w literaturze traktowany jako odrębny typ odpowiedzialności pracowniczej.

Autopromocja

W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do jej naprawienia jest wyłącznie pracodawca (art. 120 k.p.). Pracodawcy przysługuje wówczas względem pracownika tzw. roszczenie regresowe (roszczenie zwrotne). Istota tego roszczenia sprowadza się do przyjęcia, że podmiot zaspokajający roszczenie, do którego był zobowiązany na podstawie określonej umowy lub przepisów prawa, może domagać się zwrotu spełnionego świadczenia. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną tej osobie, pracownik ponosi odpowiedzialność regresową, przewidzianą w przepisach o odpowiedzialności materialnej pracowników. Tym samym wyłączona zostaje odpowiedzialność oparta na przepisach prawa cywilnego. Kodeks pracy odmiennie niż Kodeks cywilny i w sposób samodzielny unormował zasady odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną zakładowi pracy, stąd nie znajdzie zastosowania koncepcja mieszanego cywilnego roszczenia kontraktowo-deliktowego.

Pracownik odpowiada w sposób ograniczony w stosunku do pracodawcy, który naprawił szkodę osobie trzeciej (art. 119 § 1 i art. 121 k.p.).

Przepisy Kodeksu pracy ustalają zasadę, że odszkodowanie nie może przewyższać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika, która to kwota może ulec – w zależności m.in. od stopnia winy pracownika – jeszcze dalszemu obniżeniu (art. 121 k.p.). Nieznaczny stopień winy może być nawet podstawą zaniechania dochodzenia odszkodowania z mocy art. 119 § 2 k.p. Stopień winy wpływa także na zakres odpowiedzialności w razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników. W zależności od niego (oraz od przyczynienia się do szkody) ustala się część szkody, za którą każdy z tych pracowników ponosi odpowiedzialność (art. 118 k.p.).

Ograniczona odpowiedzialność ma jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych ma cechy winy nieumyślnej. Jeżeli zaś wyrządzenie szkody przez pracownika następuje umyślnie, ponosi on względem zakładu odpowiedzialność za szkodę w pełnej wysokości (art. 120 § 2 i art. 122 k.p.). Szkoda w takim wypadku obejmuje nie tylko straty efektywne, ale także uszczerbek polegający na udaremnieniu uzyskania korzyści, jakiej poszkodowany zakład mógł się spodziewać, gdyby zdarzenie wywołujące szkodę nie nastąpiło.

Za szerokim ujęciem szkody w tych sytuacjach, kiedy pracownik wyrządza szkodę umyślnie, przemawia prewencyjno-wychowawcza funkcja odszkodowania. Jeżeli ani ustawa, ani umowa nie stanowią inaczej, dłużnik ponosi odpowiedzialność za wszelką winę.

Podstawową zasadą kodeksowej odpowiedzialności materialnej pracownika jest więc wina występująca w dwóch postaciach:

  • niedołożenie należytej staranności,
  • wina umyślna określona jako umyślne wyrządzenie szkody.

W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych i w takich też proporcjach pracodawcy przysługuje wobec nich roszczenie regresowe.

Termin przedawnienia roszczenia regresowego liczy się od chwili naprawienia szkody przez pracodawcę osobie trzeciej.

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...