Odpoczynek dobowy

Odpoczynek dobowy – pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; dobą pracowniczą nie jest doba astronomiczna). Stanowi to minimalną dobową normę wypoczynku i jest przejawem ochrony pracowniczego czasu pracy. Czasem przeznaczonym na wypoczynek pracownik może swobodnie dysponować. Żaden podmiot nie może w niego w jakikolwiek sposób ingerować ani kontrolować go. W czasie przeznaczonym na wypoczynek pracownik nie może pozostawać także w gotowości do pracy, tzn. nie może być mu w tym czasie powierzone pełnienie dyżuru czy też pozostawienie go w innym stanie pogotowia, np. podróż służbowa.

Autopromocja

Odrębnie zasadę dobowego wypoczynku stosuje się wobec pracowników zatrudnionych przy dozorze urządzeń oraz pozostających w pogotowiu do pracy. Mogą być oni zatrudnieni w systemie równoważnego czasu pracy, w którym ich dobowa norma może być przedłużona do 16 godzin, w przyjętym przez pracodawcę okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 1 miesiąc. Pracownikom tym przysługuje bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy przedłużonym do 16 godzin odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin. Podobna sytuacja ma miejsce w stosunku do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie dóbr, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych, wobec których również może być stosowany równoważny system czasu pracy, z przedłużonym wymiarem czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Ich odpoczynek powinien wynosić także co najmniej tyle, ile liczba przepracowanych godzin.

Przepisów o 11-godzinnym odpoczynku, a z drugiej strony o 13-godzinnym dniu pracy nie stosuje się również w przypadku dwóch innych grup pracowników:

  • pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
  • w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Pracownikom tym przysługuje w okresie rozliczeniowym równoważny okres odpoczynku, tzn. godziny brakujące do pełnego 11-godzinnego okresu pracodawca może zapewnić w okresie późniejszym, jednak niewykraczającym poza ten okres rozliczeniowy, w którym pracodawca nie mógł zapewnić pełnego okresu nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Naruszenie przepisów o minimalnym nieprzerwanym odpoczynku dobowym stanowi przejaw naruszenia regulacji dotyczących czasu pracy. W przypadku tego wykroczenia pracodawca podlega karze grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...