Indywidualny rozkład czasu pracy

Indywidualny rozkład czasu pracy – to indywidualnie ustalony dla danego pracownika rozkład czasu pracy. Wprowadzany jest w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Indywidualny rozkład oznacza rozkład czasu pracy odrębny od rozkładu pracy obowiązujący ogół pracowników lub grupę pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy, dopasowany do osobistych potrzeb pracownika. Przykładowo może wprowadzać odmienne ustalenia dotyczące dni pracy, dni wolnych od pracy, godzin rozpoczynania i kończenia pracy, przerw w pracy.

Autopromocja

Prawidłowe ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy wymaga zawsze złożenia pisemnego wniosku przez pracownika. Wniosek nie musi być uzasadniony, ale dobrze byłoby, gdyby pracownik wpisał w nim swoje propozycje co do mającego go objąć zmienionego rozkładu czasu pracy. Pracodawca nie jest jednak wnioskiem związany i nie ma obowiązku ustosunkowania się do prośby pracownika (z wyjątkiem wniosku kobiety karmiącej dziecko piersią; taka pracownica ma prawo do 2 przerw w terminach przez siebie wybranych i pracodawca nie może odmówić udzielenia przerw w zaproponowanym przez nią czasie). Odmowa pracodawcy również nie wymaga uzasadnienia.

Przepisy nie określają, na jaki maksymalny czas może być zmieniony rozkład czasu pracy pracownika. Strony mają pełną swobodę w tym zakresie (może zostać wprowadzony bezterminowo lub na określony czas). Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do powrotu do poprzedniego rozkładu – sprawę indywidualnie rozstrzyga się wolą stron – wzajemnym uzgodnieniom pracodawcy z pracownikiem.

Przepisy prawa pracy nie określają zasad wycofania wniosku, zanim doszło do ustalenia indywidualnego systemu czasu pracy. W tym przypadku należy odpowiednio stosować przepisy Kodeksu cywilnego (na mocy art. 300 k.p.). Cofnięcie wniosku, czyli oświadczenia woli pracownika, tym samym jego odwołanie jest skuteczne, gdy doszło do pracodawcy jednocześnie lub wcześniej niż chwila, w której pracodawca zapoznał się z wnioskiem. W sytuacji gdy pracodawca zdążył już zapoznać się z wnioskiem, jego cofnięcie jest możliwe tylko za zgodą pracodawcy (podobne zasady obowiązują w przypadku cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę). Cofnięcie wniosku już po ustaleniu indywidualnego rozkładu czasu pracy powoduje konieczność ponownej zmiany rozkładu czasu pracy danego pracownika. Pracodawca może wycofać zgodę na wniosek pracownika na takich samych zasadach.

Jeżeli indywidualny rozkład czasu pracy ma być ustalony w umowie o pracę, zmiana rozkładu czasu pracy jest możliwa tylko na mocy porozumienia stron albo wypowiedzenia zmieniającego.

Indywidualny rozkład czasu pracy może być stosowany w każdym systemie czasu pracy. Strony mogą w ten sposób dowolnie ukształtować godziny rozpoczynania i kończenia pracy.

Pracodawca nie może narzucić pracownikowi indywidualnego rozkładu czasu pracy. Nie może też ukształtować indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika tak, aby naruszał normy ochronne właściwe dla danego rozkładu czasu pracy oraz gwarancję zachowania minimum nieprzerwanego odpoczynku. Stanowiłoby to wówczas, nawet mimo stosownego w tym zakresie wniosku pracownika, naruszenie przepisów o czasie pracy.

Z reguły z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy występują:

  • pracownica karmiąca piersią, która chciałaby pod koniec dnia pracy łącznie korzystać z przysługujących jej przerw na karmienie (art. 187 § 1 k.p.), tym samym kończyć pracę wcześniej,
  • pracownica, która ze względu na konieczność odprowadzania dziecka do przedszkola chciałaby rozpoczynać pracę w godzinach późniejszych (np. od 8.30 zamiast od 7.30 czy 8.00),
  • pracownicy uczęszczający na dodatkowe zajęcia, np. z języków obcych, którzy chcieliby rozpoczynać pracę w godzinach późniejszych,
  • pracownik zatrudniony na pół etatu, który ze względu na naukę w weekend chciałby pracować od poniedziałku do czwartku.

Wniosek pracownika dotyczący ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy składa się w części B akt osobowych, co wynika z § 6 ust. 2 pkt 2 lit. ja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Zmiana rozkładu czasu pracy odbywa się w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 k.p.). Sam system czasu pracy co do zasady nie może być zmieniony w drodze złożenia wniosku przez pracownika w tym zakresie. Pracodawca, który chce zmienić system, którym objęty jest pracownik, musi zmienić akt określający ten system (np. regulamin pracy, układ zbiorowy). Na wniosek pracownika możliwa jest jednak zmiana systemu czasu pracy na podstawie art. 143 i 144 k.p., tj. odpowiednie zastosowanie wobec niego na podstawie umowy o pracę systemu skróconego tygodnia pracy (art. 143 k.p.) albo systemu pracy weekendowej (art. 144 k.p.).

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...