Harmonogram czasu pracy

Harmonogram czasu pracy – to indywidualny rozkład czasu pracy poszczególnych pracowników lub grup pracowników w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Autopromocja

Pojęcia tego nie należy mylić z terminem rozkład czasu pracy. Przez rozkład czasu pracy należy rozumieć określenie dni tygodnia, w których praca może być świadczona, jak również wskazanie godzin pracy, a co najmniej godziny planowanego przyjścia pracownika do pracy. Harmonogram określa z kolei rozkład czasu pracy ustalony dla danego pracownika. Charakteryzuje się większą konkretyzacją niż rozkład.

Co do zasady rozkładem i harmonogramem pracy obejmuje się wszystkich pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy. Jeżeli pracodawca jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy, uregulowanie rozkładu czasu pracownika powinno być zawarte w regulaminie pracy. Następnie na jego podstawie tworzony jest harmonogram. Z reguły jest to jeden z obowiązków pracowników bezpośrednio nadzorujących proces wykonywania pracy i organizujących pracę w imieniu pracodawcy.

Wobec pracowników, w stosunku do których nie prowadzi się ewidencjonowania godzin pracy, nie będzie potrzeby uwzględniania w harmonogramach czasu pracy godzin jej rozpoczęcia. Uregulowanie to dotyczy pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy, pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz pracowników otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej. Wobec tych pracowników harmonogram pracy może ograniczać się do wskazania dni, w których przewidywana jest praca.

Pracodawca, ustalając harmonogram (zwany też grafikiem), określa w nim dni i godziny pracy oraz dni wolne od pracy dla pracowników na poszczególne okresy rozliczeniowe zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Harmonogram czasu pracy nie powinien być swobodnie zmieniany w czasie trwania okresu rozliczeniowego. Zmiany są dopuszczalne jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli wynikają z określonych zakładowych źródeł prawa pracy lub przepisów Kodeksu pracy.

Sytuacje uzasadniające wprowadzenie zmian w harmonogramie mogą wynikać:

  • ze zdarzeń, których nie można było przewidzieć w momencie tworzenia harmonogramu, np. choroba pracownika lub jego długotrwała nieobecność,
  • z mocy prawa – w razie udzielania dni wolnych od pracy w zamian za pracę w niedzielę, święto (art. 15111 k.p.) lub w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (art. 1513 k.p.).

Prawidłowe stworzenie harmonogramu czasu pracy pracownika wymaga ustalenia, jaki wymiar czasu pracy powinien on przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Harmonogram czasu pracy powinien wyznaczać pracę w granicach wymiaru czasu pracy.

Jeżeli pracodawca przewiduje w harmonogramie dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, opłacanego stawką godzinową mniejszą liczbę godzin pracy niż przypadająca w danym okresie rozliczeniowym do przepracowania, zobowiązany jest wypłacić mu wynagrodzenie przestojowe za czas niedopracowany do pełnego etatu. Wynika to z założenia, że pracownik pozostaje w gotowości do pracy, ale nie może jej świadczyć z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Takiemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, to przysługuje 60% wynagrodzenia.

Pracodawca, u którego obowiązuje system pracy zmianowej (która jest dopuszczalna w każdym systemie czasu pracy), tworząc harmonogram czasu pracy, musi pamiętać, żeby praca w kolejne dni nie spowodowała naruszenia doby pracowniczej (co w konsekwencji prowadzi do zatrudnienia w godzinach nadliczbowych).

Natomiast w przypadku prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, pracodawca który planuje pracę w te dni, w harmonogramie czasu pracy powinien zaplanować również dni wolne w zamian za pracę w niedzielę w terminie 6 dni przed lub 6 dni po pracującej niedzieli. W każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.

Zaznaczenie w harmonogramie czasu pracy, które dni są dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a które są wolne w zamian za pracę w niedzielę, jest konieczne. Jest to spowodowane tym, że w przypadku powstania szczególnych potrzeb po stronie pracodawcy praca może zostać polecona w te dni, a jest ona rekompensowana w różny sposób.

Patrz też: Indywidualny rozkład czasu pracy.

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...