Obowiązki pracodawcy i pracownika wynikające z Kodeksu pracy

Krystyna Sulczewska
rozwiń więcej
obowiązki pracodawcy i pracownika / Fotolia
We wzajemnym interesie zarówno pracownika, jak i pracodawcy jest znajomość swoich praw, a zwłaszcza obowiązków wynikających z Kodeksu pracy.

Do obowiązków spoczywających na pracodawcy zgodnie z obowiązującym Kodeksem Pracy zaliczyć możemy:

Autopromocja
  • Zatrudnienie pracownika za odpowiednim wynagrodzeniem, które powinno odpowiadać zarówno posiadanemu przez pracownika wykształceniu jak również zakresowi nałożonych na niego obowiązków i odpowiedzialności,
  • Sporządzenie umowy o prace w formie pisemnej,
  • Poszanowanie godności jak też dóbr osobistych pracownika,
  • Poinstruowanie pracowników z obowiązującym ich zakresem obowiązków, sposobem ich wypełniania oraz przysługujących uprawnieniach,
  • Zorganizowanie procesu pracy w sposób umożliwiający pełne wykorzystywanie kwalifikacji kadry pracowniczej oraz zapobiegający długim przestojom,
  • Zapewnienie możliwie jak najmniejszego stopnia uciążliwości pracy,
  • Przeciwdziałanie wszelkim przejawom dyskryminacji w zatrudnianiu, zwłaszcza z powodu płci / wyznania / niepełnosprawności / poglądów / wieku / wykształcenia,
  • Terminowość wypłacania wynagrodzenia,
  • Wsparcie pracowników, którzy zdecydowali się podnosić posiadane przez siebie wykształcenie. Pracodawca może na przykład opłacić koszty czesnego, pomocy dydaktycznych, dojazdy na zajęcia i egzaminy, udzielać dodatkowego płatnego urlopu na potrzeby związane z edukacją,
  • Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz cyklicznych szkoleń,
  • Bezstronność ocen,
  • Zaspokajanie potrzeb socjalnych pracowników stosownie do posiadanych przez pracodawcę możliwości,
  • Przeciwdziałanie mobbingowi w pracy. Pod pojęciem mobbingu rozumieć należy każde uporczywe i długotrwałe nękanie bądź zastraszanie pracownika prowadzące do obniżenia oceny przydatności w pracy. Niestety, takie zjawisko jest ujawniane  coraz częściej.

Podróż służbowa przedsiębiorcy – diety w kosztach uzyskania przychodów

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Natomiast do obowiązków leżących po stronie pracownika znaleźć możemy te czynności, które zmierzają do zagwarantowania sprawnego przebiegu pracy w zakładzie, są to na przykład:

  • Przestrzeganie harmonogramu pracy,
  • Respektowanie wszelkich przepisów prawnych regulujących proces pracy,
  • Dbałość o dobro pracodawcy, realizowane poprzez sumienne wypełnianie powierzonych obowiązków, dążenie do powiększenia majątku przedsiębiorstwa,
  • Zachowanie tajemnicy, której ujawnienie mogłoby zagrozić interesom pracodawcy,
  • Podporządkowanie się poleceniom pracodawcy. Jednak należy od razu zaznaczyć, że chodzi o polecenia, które pozostają w zgodzie z zapisami ujętymi w umowie o prace, pracownik nie jest zobowiązany do wypełniania obowiązków, które nie wynikają z umowy. Polecenia nie mogą być oczywiście także sprzeczne z obowiązującymi w danym zakresie przepisami prawa. W przypadku, gdy pracownik otrzyma polecenie niezgodne z zapisami umowy lub prawem, powinien poinformować swojego przełożonego o posiadanych podejrzeniach, takie zachowanie będzie dowodem zachowania staranności oraz dbałości o dobre imię pracodawcy. W interesie pracownika jest, aby swe podejrzenia złożył w formie pisemnej.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...