Elastyczny czas pracy - zmiany w Kodeksie pracy

Krystyna Sulczewska
rozwiń więcej
elastyczny czas pracy
Od 23 sierpnia 2013 roku w życie weszła nowelizacja ustawy Kodeks pracy z dnia 12 lipca 2013 roku, wprowadzająca w szczególności możliwość elastycznego kształtowania czasu pracy.

Wprowadzone zmiany są przede wszystkim korzystne dla pracodawców, którzy mogą planować proces pracy według swoich potrzeb; skorzystają na tym głównie sezonowe branże gospodarki, gdzie zamówienia znacznie nasilają się w pewnych okresach roku, natomiast w innych – spadają.

Autopromocja

Na mocy wprowadzonych zmian, w okresie wzmożonego zapotrzebowania na pracowników, pracodawca będzie mógł wydłużyć ich czas pracy bez konieczności szybkiego rozliczania się z tytułu wypracowanych nadgodzin, gdyż w zamian za wzmożoną pracę, będzie mógł udzielić pracownikom wolnego w okresie, gdy nie ma dużej liczby zamówień.

Pracownik przez cały czas otrzymuje taką samą wysokość pensji, niezależnie czy akurat w pracy jest „gorący” czy „zimny” okres.

Z jednej strony może się wydawać, iż nowe brzmienie jest korzystne dla wszystkich, gdyż pracodawca maksymalizuje swój zysk nakazując pracę ponad przeciętne normy godzinowe w czasie wzmożonej liczby zamówień, a pracownicy mają zapewnione zatrudnienie i wynagrodzenie także w okresach przestoju, jednakże pojawiają się także głosy negujące całą istotę nowych zapisów.

Pracownik, którego siły są wykorzystywane do pracy w zwiększonej liczbie godzin nie jest motywowany otrzymaniem zwiększonego z tego tytułu wynagrodzenia, a wolne od pracy w zamian za przepracowane ponadnormowe godziny będzie otrzymywał w czasie, gdy nie będzie „potrzebny”, dodatkowo o osiem miesięcy może się maksymalnie wydłużyć okres rozliczeniowy.

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Stawki podatku od nieruchomości 2013 / 2014

Pracodawca jest zobowiązany do zachowania minimalnie tygodniowego wyprzedzenia w poinformowaniu pracownika o nowym rozkładzie dotyczącym czasu jego pracy.

Może to prowadzić do sytuacji, gdzie sposób funkcjonowania rodziny zostaje zaburzony, ponieważ przykładowo żona pracująca w sezonowej dziedzinie gospodarki, dotąd wracała o 15 do domu i mogła zająć się dzieckiem, podczas, gdy ojciec wychodził do pracy. Teraz matka dostanie zawiadomienie, że za 8 dni będzie pracować nie do 15 a do na przykład 18. W związku z tym, rodzina staje przed koniecznością praktycznie natychmiastowego przeorganizowania swojego funkcjonowania, poszukaniem opieki nad dzieckiem itp.

Czas pokaże, jak na środowisko pracodawców i pracowników a więc na rynek pracy wpłyną wprowadzone zmiany.

Zasady obowiązujące do dnia 22 sierpnia 2013 roku

Regulacje obowiązujące od dnia 23 sierpnia 2013 roku

  • Okres rozliczeniowy to maksymalnie 4 miesiące;

  • Okres rozliczeniowy może być wydłużony do 12 miesięcy, w każdym systemie czasu pracy, jeśli uzasadniają to obiektywne przesłanki;
  • Pracownik musi zostać uprzedzony z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem o zmianie rozkładu czasu jego pracy (w formie pisemnej lub elektronicznej);
  • Za miesiąc, w którym pracownik zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy nie ma obowiązku świadczenia pracy, przysługuje mu co najmniej minimalne wynagrodzenie ustalane w odrębnych przepisach;
  • Rozkład pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy;
  • Zmiana rozkładu czasu pracy oraz wydłużenie stosowanego okresu rozliczeniowego ustalana jest w układzie zbiorowym pracy, w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi albo w porozumieniu zawartym z przedstawicielami pracowników

Krystyna Sulczewska

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...