Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

oprac. Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
święto pracy, wypadki przy pracy / Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy / shutterstock

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Bezpieczeństwo w pracy: wyzwania i troska o dobrostan pracowników

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (28 kwietnia) oraz Święto Pracy (1 maja) to dobra okazja, by przyjrzeć się wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem zatrudnionych. Dane z 2024 roku wskazują, że choć liczba wypadków przy pracy nieznacznie spadła, wskaźnik wypadkowości wzrósł, co wskazuje na konieczność dalszej poprawy warunków pracy. Eksperci Gi Group podkreślają, że w dbałości o bezpieczeństwo pracowników, ważna jest zarówno troska o ich zdrowie fizyczne, jak i dobrostan psychiczny.

Wypadki przy pracy w 2024 roku – co mówią statystyki?

Według danych GUS, w okresie styczeń-wrzesień 2024 roku w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 45 660 pracowników. Choć to 0,3% mniej niż w 2023 roku, wskaźnik wypadkowości wzrósł z 3,22 do 3,28 na 1000 pracujących. Oznacza to, że mimo podejmowanych działań prewencyjnych, wiele branż wciąż zmaga się z ryzykiem wypadków przy pracy.

Ważne

Szczególnie niepokojący jest wzrost najcięższych zdarzeń w miejscu pracy. W 2024 roku odnotowano 245 ofiar śmiertelnych, czyli o 77 więcej niż w 2023 roku. Liczba osób ciężko poszkodowanych wzrosła z 322 do 454. Dynamika ta widoczna jest w niemal wszystkich regionach kraju, a najwyższe wskaźniki wypadkowości odnotowano w województwach śląskim (4,54), opolskim (4,16) oraz zachodniopomorskim (4,07).

- W wielu firmach konieczne są dalsze inwestycje w poprawę warunków pracy oraz skuteczniejszą kontrolę zagrożeń. Efektywne zapobieganie wypadkom wymaga nieustannego monitorowania zagrożeń, wdrażania udoskonaleń, które mogą pomóc w eliminowaniu ryzyka oraz edukacji – podkreśla Tomasz Tarabuła, Dyrektor Regionalny Gi Group.

Branże o najwyższym ryzyku

W 2024 roku najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w branżach takich jak górnictwo i wydobywanie (12,59 wypadków na 1000 pracujących), dostawa wody i gospodarowanie odpadami (9,11), oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (5,09). Znacznie niższe wskaźniki wypadkowości odnotowały branże takie jak informacja i komunikacja (0,50), pozostała działalność usługowa (0,68) czy działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,86).

W sektorach, w których ryzyko wypadków jest szczególnie wysokie, kluczowe jest wdrożenie zaawansowanych systemów monitorujących - umożliwiają identyfikację zagrożeń zanim dojdzie do wypadku. Niezbędne są też inwestycje w nowoczesne technologie, takie jak inteligentne czujniki czy robotyka w produkcji oraz współpraca z ekspertami w dziedzinie BHP.

Przyczyny wypadków – co należy zmienić w organizacji pracy?

Z analizy przyczyn wypadków wynika, że najczęściej dochodzi do nich z powodu nieprawidłowego zachowania pracowników – w 2024 roku stanowiło ono aż 42% wszystkich zgłoszonych zdarzeń. Dochodzi od nich z powodu nieuwagi, pośpiechu lub lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Kolejną istotną przyczyną była niewłaściwa organizacja stanowisk pracy, co odpowiadało za 6,5% wypadków. Obejmuje to złe rozmieszczenie narzędzi, brak ergonomii czy trudne warunki pracy. Błędy w obsłudze narzędzi i maszyn stanowiły 10% przyczyn, co podkreśla konieczność odpowiednich szkoleń oraz zachowania sprawności wykorzystywanego sprzętu.

- Firmy zdają sobie sprawę, że kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest doskonalenie organizacji pracy. Oprócz wdrażania procedur BHP, istotne jest regularne monitorowanie zagrożeń i ocena stanowisk pracy w czasie rzeczywistym. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak czujniki czy systemy monitorujące firmy mogą wykrywać ryzyko i szybko reagować, co pozwala na eliminowanie zagrożeń zanim dojdzie do wypadku. Regularne audyty pomagają także identyfikować obszary wymagające poprawy, co sprzyja tworzeniu bezpieczniejszego środowiska pracy – dodaje Agnieszka Żak, Dyrektor Regionalna Gi Group.

Warunki pracy a zdrowie psychiczne

Z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak ich zdrowie fizyczne. Zła organizacja pracy, długotrwały stres oraz brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym prowadzą do wypalenia, depresji czy stanów lękowych. Dlatego dbałość w tym obszarze jest niezbędna, a firmy, które inwestują w dobrostan psychiczny, oferują programy wsparcia, warsztaty zarządzania stresem tworzą środowisko, które sprzyja długofalowej satysfakcji pracowników.

- Stworzenie kultury bezpieczeństwa w pracy to coś więcej niż przestrzeganie przepisów BHP. Wymaga ono stałej troski o dobrostan pracowników. Firmy powinny inwestować nie tylko w szkolenia, które uczą zasad, ale także w angażowanie pracowników w budowanie bezpiecznej atmosfery. Ważnym elementem jest także wprowadzenie programów wsparcia psychologicznego, które pomagają radzić sobie ze stresem i wyzwaniami zawodowymi. Regularne monitorowanie warunków pracy i szybka reakcja na zagrożenia są kluczowe, by zapobiegać wypadkom i minimalizować ich wpływ na zdrowie pracowników – podsumowuje Grzegorz Gojny, Dyrektor Regionalny Gi Group.

Źródło: Gi Group Poland S.A.

Kadry
Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?
29 kwi 2025

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy
29 kwi 2025

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."
29 kwi 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają
29 kwi 2025

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia
28 kwi 2025

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]
28 kwi 2025

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.
28 kwi 2025

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping
25 kwi 2025

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy
25 kwi 2025

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować
25 kwi 2025

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

pokaż więcej
Proszę czekać...