Odzież intensywnej widzialności – co należy o niej wiedzieć?

Koalicja Bezpieczni w Pracy
rozwiń więcej
Podstawową rolą odzieży intensywnej widzialności jest zapewnienie bezpieczeństwa / Shutterstock

Odzież intensywnej widzialności, zwana również odzieżą „hi–vis” ratuje życie każdego dnia. Została zaprojektowana tak, aby mogła zapewnić użytkownikowi widoczność, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia lub złych warunków atmosferycznych. To ważny element ubioru – zarówno w pracy, jak i w drodze do niej. Najlepszą ochronę zapewniają certyfikowane materiały fluorescencyjne wraz z elementami odblaskowymi, które powinny być odpowiednio pielęgnowane.

Podstawową rolą odzieży intensywnej widzialności jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że pracownicy są bardziej widoczni, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wypadków. Jest to szczególnie ważne w branżach takich jak budownictwo, prace drogowe lub usługi komunalne, gdzie pracownicy są często narażeni na m.in. ruch uliczny. 

Autopromocja

Specyfika odzieży hi-vis

Odzież intensywnej widzialności zazwyczaj jest wykonana z materiałów o jaskrawych kolorach, takich jak fluorescencyjny żółty, pomarańczowy czy czerwony. Materiały fluorescencyjne, podczas reakcji na światło ultrafioletowe, tworzą widoczny efekt świecenia. Jak tłumaczy producent takich tkanin – TenCate Fabrics, w procesie ich powstawania przeprowadzane są liczne testy, m.in. trwałości kolorów. Tutaj nie ma miejsca na materiały złej jakości, ponieważ ich konsekwencją może być nawet śmierć użytkownika. Reakcja fluorescencyjna jest szczególnie zauważalna w słabo oświetlonych obszarach. W odzieży intensywnej widzialności, oprócz tkanin fluorescencyjnych, wykorzystywane są także wysoko reaktywne na każde źródło światła taśmy odblaskowe – które wyraźnie poprawiają widoczność użytkownika również w ciemności.

Odzież ochronna intensywnej widzialności występuje w trzech klasach widzialności, dzięki czemu sprawdzi się w każdych warunkach. Im wyższa klasa ochrony, tym większa część odzieży jest uszyta z materiałów fluorescencyjnych; podobnie wzrasta powierzchnia użytych taśm odblaskowych. 

Nie tylko widzialność, ale i konserwacja

Materiały fluorescencyjne oraz elementy odblaskowe muszą być odpowiednio czyszczone i konserwowane. Dlatego oprócz dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej zgodnej z normami, kluczowe znaczenie ma jej odpowiedni serwis. Firma CWS, zajmująca się takim serwisem podkreśla, że jedynie profesjonalne pranie, renowacja odzieży oraz regularna kontrola jej właściwości ochronnych zapewniają użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Takich gwarancji nie daje samodzielne pranie w domu, które bardzo często prowadzi do obniżenia właściwości odblaskowych, czy to przez stosowanie nieodpowiedniej temperatury prania, płynów do płukania lub też przekraczania dozwolonej przez producenta odzieży ilości cykli prania. 

Warto pamiętać, że mimo że same tkaniny są poddawane obróbce chemicznej w celu zapewnienia ostatecznych właściwości fluorescencyjnych, możliwości odblaskowe mogą z czasem zanikać. Dlatego zużyta i wyblakła odzież o intensywnej widzialności powinna być regularnie wymieniana.

Odpowiedzialność pracodawcy

Do obowiązku każdego pracodawcy należy zapewnienie ochrony życia i zdrowia pracownika – również poprzez wybór odpowiedniej odzieży ochronnej. Gwarancję najwyższego poziomu widoczności odzieży ochronnej stanowią certyfikaty, które potwierdzają, że odzież spełnia wszystkie wymagane normy. Coraz ważniejsze jest również to, żeby produkty chroniły nie tylko pracowników, ale i środowisko naturalne. Tym samym, np. firma CWS w swojej odzieży hi-vis, stosuje materiały, takie jak lyocell i poliester z recyklingu – w efekcie kolekcja Alpha Hi Vis jest w 100 proc. ekologiczna, a przy tym tak samo trwała i komfortowa. 

Niektóre ubrania mogą nie być tak widoczne, trwałe lub wygodne jak inne. Jednak coraz więcej firm stara się dopasować odzież ochronną do indywidualnych potrzeb użytkownika – a takim rozwiązaniem jest np. kolekcja VisGuard firmy Krystian. Inspirowane odzieżą sportową, ekologiczne tkaniny, pozwalają dopasować odzież zarówno do sylwetki jak i płci.  

Odzież intensywnej widzialności jest ważnym narzędziem promowania bezpieczeństwa i wydajności w różnych branżach – a także przy codziennych aktywnościach, takich jak np. jazda na rowerze czy bieganie. W związku z tym jest ona krytycznym elementem programów bezpieczeństwa i powinna być wdrożona wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...