Jak starać się o stypendia antykryzysowe

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
rozwiń więcej
Jestem prezesem spółki handlowej, która chce objąć część pracowników działu sprzedaży bezpośredniej i reklamy przestojem ekonomicznym na podstawie ustawy antykryzysowej. Aby to zrobić, muszę najpierw uzyskać status przedsiębiorstwa w przejściowych trudnościach finansowych. Jak mam zdobyć taki status, skoro wniosek o jego nadanie jest częścią wniosku o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), a nie z Funduszu Pracy (FP)?

Powinien Pan wystąpić o status przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych na wniosku o przyznanie świadczeń z FGŚP, wypełniając jedynie część A tego wniosku. Składa go Pan do kierownika biura FGŚP właściwego dla swojej siedziby. Po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego, że firma przechodzi przejściowe trudności finansowe, należy złożyć drugi, właściwy już wniosek – o udzielenie stypendiów z FP, tym razem w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby spółki.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jednym z rozwiązań oferowanych przez przepisy dla zakładów pracy odczuwających pierwsze skutki spowolnienia gospodarczego jest tzw. przestój ekonomiczny. Polega on na tym, że zatrudnieni z powodu recesji nie świadczą pracy, lecz pozostają w gotowości do niej, a za czas przerwy otrzymują przynajmniej minimalne wynagrodzenie. Składa się ono z dwóch części:

  • świadczenia z FGŚP na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń za czas przestoju ekonomicznego bądź stypendium z FP dla pracownika skierowanego w tym okresie na szkolenie lub studia podyplomowe; oba w wysokości do równowartości pełnego zasiłku dla bezrobotnych, czyli 575 zł i są proporcjonalne do wymiaru czasu pracy,
  • płacy ze środków pracodawcy uzupełniającej to świadczenie z FGŚP albo stypendium z FP do poziomu minimalnego wynagrodzenia (art. 4 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Aby objąć pracownika przestojem ekonomicznym, pracodawca musi uzyskać jego zgodę na piśmie. Dodatkowo, jeśli zdecyduje się posłać podwładnego na dotowane przez siebie szkolenie bądź studia podyplomowe, otrzyma dofinansowania z FP. Dofinansowania te pracodawca dostanie, jeżeli spełnił następujące warunki:

  • założył fundusz szkoleniowy i przekazuje na niego corocznie 0,25% wartości środków przeznaczonych na płace załogi,
  • skierowanie zatrudnionego na konkretne szkolenie bądź studia podyplomowe jest uzasadnione obecnymi albo przyszłymi potrzebami zakładu pracy (art. 22 ust. 1 ustawy antykryzysowej).

Wypełnienie części A wniosku o świadczenia z FGŚP

Z tego rozwiązania (przestój połączony z nauką) mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, czyli odczuwający pierwsze oznaki kryzysu, ale niekwalifikujący się jeszcze do upadłości czy likwidacji. Firma starająca się o uzyskanie takiego statusu musi spełnić 7 warunków, m.in. wykazać w pewnym okresie przynajmniej 25% spadek obrotów, opracować program naprawczy oraz wystąpić z wnioskiem. Aby więc w ogóle starać się o stypendia z tytułu przestoju ekonomicznego, pracodawca najpierw składa wniosek o nadanie statusu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych. Wniosek ten stanowi część A wniosku o przyznanie antykryzysowych świadczeń z FGŚP, którego wzór został zamieszczony w załączniku 1 do rozporządzenia w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z FGŚP przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych.


Procedura

Po wypełnieniu części A wniosku i załączeniu wielu dokumentów (ich spis znajduje się w treści wniosku), firma dostarcza go kierownikowi biura terenowego FGŚP właściwego dla swojej siedziby. W zależności od formy organizacyjno-prawnej zainteresowanego, kierownik biura FGŚP przekazuje wniosek złożony przez:

  • przedsiębiorstwo państwowe albo spółkę z udziałem Skarbu Państwa – ministrowi Skarbu Państwa,
  • mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcę – marszałkowi województwa,
  • innego przedsiębiorcę – ministrowi gospodarki.

Gdy podmiot gospodarczy spełnia wszystkie warunki, wymienione organy wystawiają zaświadczenie w ciągu 7 dni od wpływu kompletnego wniosku. Przekazują je następnie kierownikowi biura FGŚP, a kopię – okręgowemu inspektorowi pracy. O wydaniu zaświadczenia kierownik biura FGŚP zawiadamia przedsiębiorcę pisemnie, wysyłając mu jego kopię.

Wniosek o stypendia

Dopiero po otrzymaniu wymienionego zaświadczenia wolno przedsiębiorcy skierować wniosek o zawarcie umowy w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych, stypendium z FP do powiatowego urzędu pracy właściwego dla jego siedziby. Zanim to jednak uczyni, powinien najpierw skierować pracownika czy pracowników na naukę i podpisać z nimi umowy określające ich wzajemne relacje. Są to bowiem wstępne kryteria kwalifikujące do starań o antykryzysowe stypednia i dofinansowania kosztów kształcenia. We wniosku o dofinansowanie i stypendia z FP przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych podaje m.in.:

  • rodzaj i charakterystykę szkolenia czy studiów podyplomowych,
  • liczbę skierowanych na nie osób,
  • kalkulację kosztów takiej nauki,
  • wysokość środków, o jaką występuje do FP z tytułu dofinansowania i stypendiów.

Do wniosku załącza wiele dokumentów, w tym:

  • zaświadczenie o posiadaniu statusu przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych,
  • dokument dowodzący utworzenie funduszu szkoleniowego,
  • zaświadczenie i informacje o uzyskanej pomocy publicznej.

W umowie ze starostą strony określają m.in. harmonogram przekazywania firmie dofinansowań i stypendiów oraz ich wysokość.

Inne obowiązki

Sfinalizowanie kontraktu ze starostą to nie koniec procedury. Pracodawca ma nadal liczne obowiązki informacyjne i rozliczeniowe. Musi np. zawiadomić starostę w ciągu 7 dni o rozwiązaniu stosunku pracy z podwładnym, przerwaniu przez niego nauki czy o jego chorobie. Jest też zobowiązany zwrócić całość wsparcia uzyskanego na osobę, której wręczył wypowiedzenie z przyczyn jej niedotyczących podczas przestoju ekonomicznego albo w ciągu następnych 6 miesięcy.

Podstawa prawna

  • art. 3–6, art. 15–17, art. 22–24 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (tzw. ustawa antykryzysowa) (DzU nr 125, poz. 1035),
  • § 2–6 rozporządzenia z 24 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków FP kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz szczegółowych warunków finansowania stypendiów i składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 136, poz. 1119),
  • § 2 i załącznik 1 do rozporządzenia z 24 sierpnia 2009 r. w sprawie przyznawania i wypłaty świadczeń z FGŚP przedsiębiorcom w przejściowych trudnościach finansowych (DzU nr 135, poz. 1112).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...