Kryteria doboru pracowników do zwolnienia grupowego

Piotr Matwiejczyk
rozwiń więcej
W naszej firmie zatrudniamy kilkunastu pracowników na takich samych stanowiskach pracy. Z kilkorgiem z nich chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych. Czy możemy rozwiązać umowę z dowolnie wybranymi pracownikami, czy też powinniśmy kierować się jakimiś ogólnie przyjętymi kryteriami?

Typując osoby do zwolnień w ramach zwolnień grupowych, nie można kierować się całkowitą dowolnością. Powinno kierować się pewnymi ogólnie przyjętymi kryteriami.

Autopromocja

Przepisy o zwolnieniach grupowych stosuje się w przypadku konieczności rozwiązania stosunków pracy z pewnymi pracownikami lub ich określoną grupą z przyczyn, które niedotyczą tych pracowników. Pracodawca jest zobowiązany zawiadomić w formie pisemnej działające u niego zakładowe organizacje związkowe (gdy u pracodawcy takie organizacje nie działają przedstawicieli pracowników wyłonionych w trybie przyjętym w zakładzie) m.in. o grupach zawodowych pracowników objętych zwolnieniem oraz planowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia (art. 2 ust. 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Ustawodawca przewidział prawo pracodawcy do zwolnienia jedynie części pracowników spośród danej grupy pracowniczej, czyli spośród pracowników zatrudnionych na tych samych stanowiskach pracy. Pracodawca, dokonując wyboru konkretnych pracowników, z którymi zamierza rozwiązać stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych, powinien kierować się potrzebami zakładu pracy. W szczególności powinien mieć na względzie polepszenie osiąganych wyników ekonomicznych przez zwiększenie wydajności pracy.

Mając na celu zatrzymanie jak najbardziej wartościowych pracowników, pracodawca może uwzględnić takie kryteria, jak:

  • dotychczasowy staż pracy,
  • posiadane umiejętności i kwalifikacje zawodowe,
  • poziom wykształcenia,
  • dotychczasowy stosunek do obowiązków służbowych,
  • zdolności do współdziałania w zespole oraz
  • liczbę nieobecności z powodu choroby.

Jednak ustalone kryteria doboru pracowników przewidzianych do zwolnienia w postaci stażu pracy i poziomu kwalifikacji zawodowych nie wykluczają możliwości zwolnienia pracownika mającego wyższe w porównaniu z innymi kwalifikacje zawodowe i staż pracy, jeżeli pracownik ten nie przestrzega dyscypliny pracy (wyrok SN z 6 marca 2003, I PK 82/02, niepubl.). Ponadto należy wziąć pod uwagę, że zdaniem Sądu Najwyższego zakładowy staż pracy nie może być jedynym kryterium typowania pracowników do rozwiązania z nimi stosunku pracy w ramach tzw. zwolnień grupowych (wyrok z 16 września 1997 r., I PKN 259/97, OSNP 1998/12/363).

Typując pracowników do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca powinien kierować się nie tylko potrzebami zakładu pracy, ale również uwzględnić zasady współżycia społecznego. Jednak nawet od tej zasady mogą zaistnieć wyjątki, gdyż zdaniem Sądu Najwyższego wybór zwalnianego pracownika może być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wtedy, gdy jego sytuacja osobista jest znacznie gorsza niż pozostałych pracowników (art. 8 w zw. z art. 45 k.p., wyrok z 1 grudnia 1996 r., I PKN 46/96, OSNP 1997/15/273).

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...