Zastosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych

Elżbieta Sernawit
rozwiń więcej
Zatrudniam 110 pracowników. Ze względów finansowych wypowiedziałem umowy o pracę 16 pracownikom zatrudnionym na pełnym etacie i 3 pracownikom zatrudnionym w wymiarze 1/2 etatu. Czy muszę stosować ustawę o zwolnieniach grupowych?

Tak. Ze zwolnieniami grupowymi mamy do czynienia, jeżeli dotyczą one co najmniej 10% pracowników, jeśli przedsiębiorstwo zatrudnia co najmniej 100, lecz mniej niż 300 pracowników. Przy obliczaniu wielkości zwolnień grupowych należy uwzględnić wszystkich pracowników, do których ustawa ta ma zastosowanie. Tak więc w liczbie tej znajdą się również pracownicy, którzy są zatrudnieni na umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku przy zwolnieniach należy stosować przepisy ustawy. Należy również pamiętać, iż ustawa wprowadza ściśle określony czas, w którym zwolnienia te muszą nastąpić, aby ustawa miała zastosowanie. W tej sytuacji jest to okres nieprzekraczający 30 dni od dnia wręczenia pierwszego wypowiedzenia. Oznacza to, że jeśli w okresie nieprzekraczającym 30 dni czynności pracodawcy zmierzające do rozwiązania stosunków pracy będą dotyczyć mniejszej grupy pracowników niż określona wyżej, to zwolnienia te nie będą kwalifikowane jako zwolnienia grupowe.

Autopromocja

Ustawa o zwolnieniach grupowych nie określa jednak, od którego momentu należy liczyć 30-dniowy termin. Zgodnie z wykładnią Sądu Najwyższego dokonaną w wyroku z 20 września 1994 r. (I PRN 63/94, OSNP 1995/3/36) 30-dniowy termin miarodajny do ustalenia liczby pracowników, w stosunku do których powstała konieczność rozwiązania stosunków pracy, liczy się od daty pierwszego wypowiedzenia stosunku pracy.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...