Potrącenie pracownikom składek związkowych

Tuż przed wypłatą wynagrodzeń przewodniczący związku przekazał wykaz nowych członków z prośbą o potrącenie im składek, informując, że w późniejszym terminie dostarczy pisemne zgody tych pracowników. Czy w takiej sytuacji powinniśmy potrącić składki?

RADA

Autopromocja

Możliwość potrącenia z wynagrodzeń pracowników składek związkowych jest uwarunkowana złożeniem przez zakładową organizację związkową pisemnego wniosku w tej sprawie. Następnym warunkiem jest uzyskanie pisemnej zgody pracownika na potrącanie składek z jego wynagrodzenia. Ponieważ brakuje zgody pracowników na dokonywanie potrąceń, nie mogą Państwo spełnić prośby przewodniczącego związku.

UZASADNIENIE

Bez zgody pracownika, z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, można potrącić tylko następujące należności:

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne wynikające z odpowiedzialności porządkowej pracowników.

Inne należności mogą być potrącane tylko za zgodą pracownika. Dotyczy to również składek związkowych. Zgoda na potrącenie powinna być wyrażona w formie pisemnej. Zatem brak formy pisemnej skutkuje nieważnością zgody. Jeżeli pracownik chciałby cofnąć zgodę, także powinien uczynić to na piśmie.

WAŻNE!

Pracodawca nie może potrącać składek związkowych z wynagrodzenia pracownika bez jego pisemnej zgody.

Naruszenie zasad dokonywania potrąceń z wynagrodzenia stanowi wykroczenie, dlatego powinni Państwo w tym względzie zachować ostrożność. Należy podkreślić, że pracownik podpisując zgodę na potrącenie powinien wiedzieć, jaką kwotę będzie płacił. Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 grudnia 2005 r. (I OSK 461/2005) stwierdził, iż zgoda pracownika nie może być blankietowa. Powinna dotyczyć konkretnej, istniejącej wierzytelności.

PRZYKŁAD

 Zarząd zakładowej organizacji związkowej złożył pismo do prezesa zarządu z prośbą o potrącanie składek związkowych według załączonej listy i przekazywanie całej kwoty na wskazane konto bankowe. Prezes przekazał listę do działu płac z poleceniem potrącania składek. Do dnia wypłaty, do działu zgłosiła się większość członków związku z pisemnymi oświadczeniami, że wyrażają zgodę na potrącanie konkretnie określonej kwoty co miesiąc. Pracownica działu płac potrąciła składki osobom, które złożyły właściwe oświadczenia, a pozostałym nie dokonała potrąceń, ponieważ nie otrzymała zgody pracowników wyrażonej na piśmie. Takie postępowanie jest prawidłowe.

Zagrożenie

Naruszenie zasad dokonywania potrąceń z wynagrodzenia stanowi wykroczenie.

• art. 87 § 1 i § 7, art. 91 Kodeksu pracy,

• art. 331 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Wyrażenie przez pracownika, bez zachowania formy pisemnej, zgody na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę innych należności niż wymienione w art. 87 § 1 i § 7 k.p. jest nieważne (art. 58 § 1 k.c. w związku z art. 91 i 300 k.p.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r., I PKN 366/1998, OSNP 1999, nr 21, poz. 684)

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...